سوالات رایج


 • طب فیزیکی و توانبخشی
 • نوار عصب وعضله
 • کمر درد
 • آرتروز
 • پوکی استخوان
 • فیزیوتراپی
 • ضایعات نخاعی
 • طب سوزنی
 • ورزش و تمرین درمانی
 • کفش طبی
 • بیماری سکته مغزی
 • بیماریهای عضله واستخوان
 • MS

1- تخصص طب فیزیکی و توانبخشی به چه معنی است؟

یک رشته ی تخصصی پزشکی، مانند سایر رشته های تخصصی پزشکی است که پس از اخذ مدرک دکترا در رشته ی پزشکی عمومی می توان در آن، ادامه تحصیل داد. در این رشته به پيشگيري، ارزيابي، تشخيص و درمان بيماري سيستم‌هاي مختلف و بويژه اختلالات و ضايعات عضلات، استخوان‌ها، اعصاب و مفاصل و توانبخشي بيماران و نيز افراد داراي ناتواني و معلوليت به صورت سرپايي يا بستري مي‌پردازد.

2- چگونه می توان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی شد ؟

علاقه‌مندان اين رشته پس از طي كردن دوره هفت‌ ساله پزشكي عمومي و گذراندن دوره طرح و تعهدات قانوني و پذيرش در آزمون دستياري وارد دوره رزيدنتي طب فيزيكي مي‌شوند و پس از سه سال فراگيري علوم توانبخشي و پزشكي مرتبط به‌عنوان پزشك متخصص طب فيزيكي و توانبخشي فارغ‌التحصيل مي‌شوند.

3-چه تفاوتي ميان كارشناسان فيزيوتراپي و طب سوزني با متخصص طب فيزيکی و توانبخشی وجود دارد؟

از اشتباهات رايج در شناخت و نامگذاري فيزياتريست‌ها مي‌توان به دكتر فيزيوتراپي، دكتر طب سوزني، دكتر فيزيك پزشكي و ... اشاره كرد. به عنوان مثال، درمان‌هاي دستي (مانيپولاسيون) ستون فقرات كه در طب فيزيكي رايج است، شباهت‌هاي زيادي به تطبيق ستون فقرات توسط همكاران كايروپراكتور دارد. برخي موارد از جمله استفاده از درمان‌هاي فيزيكي بين دكتري(PhD) فيزيوتراپي و پزشكان متخصص طب فيزيكي(MD) مشترك است، اما همان‌طور كه قبلا توضيح دادم، متخصصان طب فيزيكي، پزشك هستند و همچنين ممكن است براي بيمار، دارو تجويز كنند يا تزريقات تشخيصي و درماني و الكترودياگنوز و... را به كار بگيرند.

4-رابطه متخصصین طب فيزيكي در تیم توانبخشی با بقیه گروه چگونه است ؟

خدمات توانبخشي درخیلی از موارد به صورت تيمي يا با همكاري‌هاي بين بخشي، چند‌رشته‌اي و مشاركت ساير پزشكان متخصص و كارشناسان علوم توانبخشي مانند فيزيوتراپي، كاردرماني، ارتوپدي فني، گفتاردرماني، مددكاري اجتماعي، پرستاري توانبخشي ، روانشناسان و كارشناسان تغئیه انجام مي‌گيرد. رهبري و نظارت بر عملكرد كلي تيم توانبخشي برعهده متخصصان طب فيزيكي و توانبخشي است.

5- چرا مردم متخصصین طب فيزيكي و توانبخشي را مانند بقیه رشته های تخصصی نمی شناسند ؟

بيشتر رشته‌هاي پزشكي بر اساس عضو يا سيستمي كه در آن رشته مورد بررسي و درمان قرار مي‌گيرد، نامگذاري مي‌شود؛ مثلا چشم‌پزشك، جراح مغز و اعصاب و... به اين ترتيب اگر از الگوهاي پيچيده و تظاهرات مختلف بيماري‌ها كه ممكن است مشابه يكديگر باشد، صرف‌نظر كنيم، بيماران براحتي متوجه مي‌شوند هنگام اختلال ديد به چشم‌پزشك، هنگام درد قفسه سينه به متخصص قلب مراجعه كنند. ولی رشته طب فيزيكي و توانبخشي براساس نامگذاري بخش خاصي از بدن ناميده نشده است. به عبارتي ديگر در بدن عضو يا دستگاهي به نام طب فيزيكي وجود ندارد كه بيمار صرفا به دليل درد يا اختلال عملكرد آن به فيزياتريست مراجعه كند. از ويژگي‌هاي دیگرطب فيزيكي اين است كه براي پوشش و تكميل برخي خدمات رشته‌هاي تخصصي ديگر به وجود آمده و به دليل ماهيت همه‌جانبه‌نگري كه قرار است به بيمار و بيماري داشته باشد. اين مسئله هم مي‌تواند سبب مشكل شناخت مردم از اين رشته شود.

6- هدف از ايجاد رشته طب فيزيکی و توانبخشی چیست؟

هدف و فلسفه وجودي رشته طب فيزيکی و توانبخشی ، ايجاد حداكثر بهبودي و ارتقاي عملكرد فيزيكي، رواني، اجتماعي و شغلي در افرادي است كه توانايي آنها در اثر درد، بيماري و آسيب يا نقص مادرزادي محدود شده است. با اين توضيح حتي افراد سالم و غيربيمار نيز براي پيشگيري و افزايش توانايي‌هايشان مي‌توانند از خدمات طب فيزيكي بهره‌مند شوند. به عبارتي طب فيزيكي كيفيت را به زندگي (طول عمر) مي‌افزايد.

7 -حيطه‌ عملكرد رشته، طب فیزیکی و توانبخشی چیست ؟

عملكرد طب فیزیکی و توانبخشی به سه حيطه تقسيم‌بندي مي‌شود.

 • درمان شامل انواع اقدامات مرتبط با پيشگيري و درمان ضايعات و بيماري‌هاي اسكلتي و عضلاني اعم از دارودرماني، اداره كلينيك‌هاي درد، تجويز ورزش‌هاي درماني، كفش و كفي طبي و كمربند‌هاي طبي، پروتز، درمان‌هاي دستي و... است. مبتلايان به كمردرد، آرتروز، پوكي استخوان، بي‌حسي و گزگز و درد اندام‌ها از جمله مهم‌ترين بيماراني هستند كه از اين خدمات بهره مي‌گيرند.
 • توانبخشي. به طور خلاصه در طب توانبخشي به درمان، بازتواني يا نوتواني در زمينه‌هاي مختلف از جمله بيماري‌هاي عصبي ـ عضلاني (مانند سكته‌هاي مغزي، ضايعات نخاعي و فلج مغزي)، كنترل درد بخصوص دردهاي مزمن، طب ورزشي (مثلا توانبخشي پس از آسيب‌هاي ورزشي)، توانبخشي بعد از پيوند اعضا، توانبخشي قلبي و نيز توانبخشي بيماري‌هاي ريوي مانند توانبخشي در مبتلايان به بيماري‌هاي مزمن انسدادي ريه و توانبخشي در سرطان‌ها پرداخته مي‌شود.
 • تشخيص شامل انواع روش‌هاي الكترودياگنوز محيطي و مركزي است. منظور از طب الكترودياگنوز، انجام تست نوار عصب و عضله با هدف تشخيص و پيگيري پاسخ به درمان و توانبخشي است و در حقيقت يك معاينه الكتروفيزيولوژيك محسوب مي‌شود.

8- چه زمانی خدمات توانبخشي برای یک بیمار باید شروع شود ؟

در گذشته، سطوح خدمات بهداشتي و درماني را به سه سطح پيشگيري سطح اول شامل آموزش، پيشگيري سطح دوم شامل تشخيص و درمان و پيشگيري سطح سوم ، شامل توانبخشي براي جلوگيري از گسترش ناتواني و معلوليت‌ها يا بازتواني آن تعريف مي‌كردند. اما در حال حاضر، طب فيزيكي و علوم توانبخشي از مرحله پيش از ابتلا به بيماري و كم‌تواني يعني از مرحله پيشگيري مدنظر قرار مي‌گيرد.در بسياري موارد، اگر توانبخشي هر چه سريع‌تر و در مراحل اوليه‌تري از بيماري ارائه شود، موثرتر است.

9- متخصصین طب فيزيكي براي ارائه خدمات‌شان از چه روشهایی كمك مي‌گيرند؟

متخصصین طب فيزيكي ، طيف بسيار وسيعي از روش‌هاي تشخيصي و درماني را در اختيار دارند از آن جمله طب الكترودياگنوز، درمان‌هاي فيزيكي و دستي، تزريقات تخصصي ـ تشخيصي و درماني داخل مفصلي و بافت نرم، تجويز داروها از جمله روش‌هاي مختلفي است كه فيزياتريست‌ها برحسب نياز براي درمان، كنترل درد و جلوگيري از عوارض ناشي از معلوليت‌ها از آنها بهره مي‌گيرند.

10- برای درمان چه بيماريهائی می توان به متخصص طب فيزيکی و توانبخشی مراجعه نمود؟

بيماريهايی که ناتوانيِها و معلوليتهای جسمی ايجاد می نمايندبايد تحت درمان طب فيزيکی و توانبخشی قرار گيرند شامل ارزيابی ، تشخيص ، درمان،پيشگيری و ارائه روشهای توانبخشی در افراد دارای بيماريها و ناتواني های عصبی، اسکلتی – عضلانی و درد مزمن مثل درمانهای غير جراحی بيماريهای ستون فقرات و اندامها(کمر درد، گردن درد،بيماری ديسک، آرتروز، استئوپروز) ، توانبخشی بيماريهای روماتيسمی، آسيبهای ورزشی،سکته مغزی، آسيب نخاع، ام اس، محدوديتهای حرکتی، ميوپاتی، فلج مغزی، نوروپاتی محيطی ، قطع عضو، توانبخشی قلبی ريوی ، سالمندان و همچنين تجويز اندام مصنوعی ، بريس و کفش طبی ، ورزش و فيزيوتراپی، کاردرمانی، مانيپولاسيون در کنار روشهای داروئی درمانی می توانيد با متخصص طب فيزيکی و توانبخشی مشاوره نمائيد.

11- با توجه به شيوع بالاي مشكلات اسكلتي ـ عضلاني در افراد مختلف، مثل كمردرد آرتروز و پوكي استخوان رشته طب فيزيكي و توانبخشي در پيشگيري از اين نوع بيماري‌ها تا چه حد و از چه روش‌هايي مي‌تواند موثر واقع شود؟

اصلاح الگوي زندگي و ورزش درماني از جمله مهم‌ترين ابزار طب فيزيكي و توانبخشي در پيشگيري از این بيماري‌هاست.

12- آینده رشته طب فیزیکی و توانبخشی چگونه است ؟

با افزایش سن جامعه و درمان بیماران مزمن توجه به طب فیزیکی و توانبخشی به طور روزافزونی در حال گسترش است تا در کنار درمان بیماری به کیفیت زندگی نیز توجه کافی شود. طب فيزيكي و توانبخشي نياز امروز و ضرورت فرداست و هيچ حيطه‌اي از پزشكي نيست كه نيازمند خدمات بازتواني نباشد.

1- نوار عصب وعضله چیست؟

نام علمی آن الکترودیاگنوز می باشد . نوار عصب وعضله برای تشخیص و معاینه کامل عضلات و اعصاب محیطی استفاده می شود . برای تکمیل ارزیابی عملکرد اعصاب محیطی نوار عضله و عصب انجام می شود .

2- نوار عصب و عضله چه زمانی انجام می گردد ؟

 • شک به وجود دیسک کمری یا گردنی
 • علائم درد ، ضعف، خواب رفتگی و گزگز در اندامها
 • بررسی عوارض برخی بیماریهای مانند دیابت ،کم کاری یا پر کاری تیرویید ، نارسایی کلیوی و بیمارهای مفصلی
 • آسیب اعصاب محیطی بعلت حوادث

3- چه اقد اماتی قبل ازانجام نوار عصب و عضله ضروری است که انجام گردد ؟

 • در روز انجام نوار عصب و عضله ،استحمام نموده ومواد زائد را ازروی پوست محل آزمون بزودایید. از استعمال هر گونه مواد آریشی و لوسیون , کرم و یا پماد بر روی محل آزمون خودداری نمایید. لباس راحت و گشاد بپوشید.
 • پرونده پزشکی از جمله کلیه آزمایشات وعکسهای رادیولوژی خود را به همراه داشته باشید .
 • انتهای اندامهای (دستها و پاههای) خود را گرم کنید .
 • دستبند انگشتر و هر شی فلزی را از اندامها خارج نمایید .
 • موبایل و کلیه دستگاههای الکترونیک خود را خاموش نمایید .
 • اگرپیس میکر قلبی استفاده می کنید پزشک خود را اگاه سازید.
 • از داروهای رقیق کننده خون نظیر وارفارین ، هپارین ویا پلاویکس استفاده می کنید ،پزشک خود را اگاه سازید.
 • اگر مبتلا به بیماری ههای عفونی از جمله ایدز وهپاتیت هستید پزشک خود را اگاه سازید.
 • اگر مبتلا به بیماری ههای خونی، نارسایی مزمن کلیه ، نارسایی کبد و بيماري قلبي هستید پزشک خود را اگاه سازید.

4- چرا در دیابت نوار عصب و عضله گرفته می شود؟

بالا بودن قند خون با عث درگیری اعصاب محیطی در دیابت می گردد که به آن نروپاتی محیطی ناشی از دیابت میگویند. نروپاتی دیابتی خود را به صورتهای مختلفی نشان می دهد.

 • کاهش حس و گز گز و مورموردر منطقه دستکش و جوراب در اندامها
 • التهاب و درد شدید عصب که موجب درد در کمر لگن و پا می شود . گاهی به اشتباه بیماران با این نروپاتی با تشخیص دیسک کمر تحت جراحی قرار می گیرند .
 • درگیری تک عصبی. شایعترین عصب درگیر عصب صورت است. درگیری های عصبی دیگر عصب مدیان در مچ دست که سندرم تونل کارپ نیز نامیده می شود .
 • اختلال سیستم خودمختار(اتونوم )که باعث برهم خوردن تنظیم فشار خون مثل کاهش فشار خون هنگام بلند شدن از زمین، اختلال تنظیم دمای بدن مثل احساس سرما یا گرما می شود .
 • لاغری مفرط ناشی از دیابت که اغلب در سالمندان مبتلا به دیابت رخ می دهد .

5- نوار عصب و عضله چگونه انجام می شود؟

نوار عصب و عضله در مراکزی که دارای دستگاه الکترومیوگرافی می باشند انجام می شود .در مرحله اول سرعت هدایت عصب NCV در اعصاب مختلف بدن بررسی می شود. در مرحله دوم از طریق یک الکترود باریک سوزنی وارد عضله شده و پتانسیل درون عضلات بررسی می گردد. اکثر بیماران نگران تست سوزنی می باشند و با این تصور که تست سوزنی درد ناک خواهد بود با اضطراب وارد کلینیک می گردند در حالیکه الکترود سوزنی نوار عصب و عضله باریک بوده و دردناکی سوزنهای مورد استفاده در تزریق داروها را ندارد .

6- آیا ام آر آی برای دیدن دیسک کمر و گردن کافی است ؟

اغلب افراد طبیعی در ام آر آی بیرون زدگی یا پارگی دیسک دارند ولی این موارد هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند. در بیمار مبتلا به دیسک کمرممکن است چند دیسک بیرون زده باشد اما مشخص نیست که کدام دیسک علائم را ایجاد کرده است. با نوار عصب و عضله، عصب درگیر مشخص می شود و محل ضایعه تعیین می گردد. در واقع نوار عصب وعضله تکمیل کننده اطلا عات بدست آمده ازام آر آی می باشد و گاهی دقت بیشتری داشته و خطاهای ایجاد شده ناشی از ام آر آی را مشخص می نماید .

7- اهمیت انجام نوارعصب و عضله در درد گردن و کمردرد چبست ؟

 • نوار عصب و عضله شدت آسیب را نشان می دهد و به جراح در انتخاب اینکه بیمار را جراحی کند یا با درمانهای غیر جراحی به درمان ادامه دهد کمک می کند.
 • نوار عصب و عضله به تعیین محل گیر افتادن عصب کمک می کند مثلا عصب سیاتیک ممکن است در لگن گیر افتد یا در کمر گیر افتادگی پیدا می کند.
 • تعیین این مسئله که آیا این درگیری عصبی جدید است یا قدیمی با نوار عصب و عضله انجام می شود.
 • در بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرد تعیین اینکه آیا دیسک جدید عامل این مشکل است یا چسبندگی عامل مشکل است یا در حین جراحی به اعصاب آسیب وارد شده با نوار عصب همراه با ام آر آی با تزریق مشخص می شود .
 • درگیری عصب گاهی خود را بصورت درد مبهم نشان می دهد نوار عصب و عضله می تواند به تشخیص کمک کند .
 • در بیماران دیابتی التهاب عصبی علائمی شبیه به دیسک ایجاد می کند. بررسی نوار عصب و عضله به افتراق این حالات کمک می کند.

1- انواع کمر درد چیست؟

درد موضعی : دردی است که در اثر آسیب وارده به ناحیه کمر ایجاد شده و در همان منطقه احساس می گردد و معمولا فرد قادر به درک محل دقیق آن است.
درد راجعه : دردی که از یک ناحیه به ناحیه دیگر سرایت می کند. همه کمر دردها لزوماً به دلیل ناهنجاری ستون فقرات نیستند، بلکه می توانند بدلیل ضایعات احشایی باشند که درد آنها به ناحیه کمر ارجاع می شود.
درد گذرا: دردی ناگهانی و شدید در ناحیه کمر و ناشی از انجام حرکات نامناسب و یا کشیدگی بیش از حد ستون فقرات است. هر چند که این درد گذرا است اما هیچگاه نباید کم اهمیت شمرده شود، چرا که می تواند اخطاری برای عود مجدد آن باشد و سریعاً باید جهت جلوگیری از تکرار آن اقدام شود.

2- کمر درد حاد چیست؟

کمر دردی که کمتر از یکماه از شروع آن می گذردراحادمی نامند. یک درد حاد در ناحیه کمر است که در اثر قرار گرفتن در وضعیتهای غلط، خم شدنهای مکرر و به مدت طولانی و یا ضربه به ستون فقرات کمری ایجاد می شود نشانه وقوع آسیب بافتی بوده و بدرجات مختلفی در فرد ایجاد ناتوانی می کند. هر چند که آسیب کوچک باشد ولی باید مراقب بود و از تکرار آن جلوگیری کرد. برای این منظور در وهله اول باید درمان علامتی جهت کنترل درد انجام شده و سپس در مورد بهبودی کامل اقدام و تمامی فعالیتهای طبیعی ستون فقرات را به شکل اولیه خود بازگرداند.

3- کمر درد مزمن چیست؟

کمردردی که بیش ازیک ماه ازبروزآن می گذردرامزمن می نامند. کمردردمزمن درواقع دراثرعدم درمان ویامقاومت به درمان کمردردحادایجادمی گردد. بدیهی است که درمان به موقع ومناسب دردحاد،همواره دردمزمن رابه حداقل می رساند، درد مزمن کمر باید به عنوان یک علامت جدی تلقی شده و معاینات و آزمایشات کاملی انجام گردد. به هر صورت درد کمر مستلزم یک بررسی دقیق و درمان مناسب توسط گروهی درمانگر، متشکل از پزشک، متخصص فیزیوتراپی ، متخصص روانپزشکی و… می باشد.

4- کمر درد گذرا چیست؟

دردی ناگهانی و شدید در ناحیه کمر و ناشی از انجام حرکات نامناسب و یا کشیدگی بیش از حد ستون فقرات است. درد گذرا نباید کم اهمیت شمرده شود، چرا که می تواند اخطاری برای عود مجدد آن باشد و سریعاً باید جهت جلوگیری از تکرار آن اقدام شود.

5- کمر درد مکانیکی چیست؟

کمر درد در اثر و یا به واسطه یک عامل مکانیکی مانند ضربه، حرکات فیزیکی نامناسب، کم بودن قوام عضلات و یا فشار بیش از حد به ناحیه ستون فقرات کمری و در اثر بد قرار گرفتن وضع بدن در حالت نشسته و ایستاده ایجاد می گردند. این دسته از بیماریها 90% از علل کمر درد را تشکیل می دهند و نکته جالب اینکه براحتی قابل پیشگیری هستند.

6- علل غیر مکانیکی کمر درد چیست؟

علل غیر مکانیکی شامل آن دسته از علل طبی و یا بیماریهای سیستمی هستند که در سیر بیماری به طرق مختلف ممکن است باعث کمردرد شوند .شایعترین علل طبی کمر درد غیر مکانیکی عبارتند از : بیماریهای التهابی، بیماریهای عفونی، سرطانها، و بیماریهای متابولیکی و مسمومیت با فلزات سنگین رادیوم

7- عوامل ایجاد کننده ی کمر درد مکانیکی چیست؟

دو سری از عوامل می توانند سبب آسیب پذیری ستون فقرات کمری و وقوع کمر دردهای مکانیکی گردند.
الف ) عوامل مستعد کننده شامل :
• قرار گرفتن در وضعیت های نامناسب
• کاهش تحرک در نتیجه عدم استفاده و بهبود ناکافی
• استرس ناشی از کار
• چاقی
ب ) عوامل آشکارساز شامل :
• استفاده نادرست
• استفاده بیش از حد
• ضربه

8- مهمترین علل کمر درد چیست؟

• تحت فشار قرار گرفتن ریشه های عصب نخاعی که به اندام تحتانی می روند .
• کمر درد ناشی از کشیدگی ماهیچه ای یا رباط های کمر
• درد ناشی از عفونتهای ستون مهره
• درد ناشی از تومورهای ستون مهره

9- علائم درد ناشی از کمر چگونه است؟

دردی که امکان دارد به جلو، کناره ها یا عقب ساق پا تیر بکشد یا محدود به ناحیه تحتانی کمر باشد.
دردی که با فعالیت بدتر شود.
دردی که در شب یا در نتیجه نشستن طولانی مدت مثلاً رانندگی طولانی بدتر شود.
دردی که همراه با گزگز شدن یا ضعف در بخشی از پا باشد.

10- سیاتیکا چیست ؟

عصب سیاتیک طولانی ترین عصب بدن است که از کمر ریشه گرفته و از پشت پا به سمت پایین حرکت می کند.سیاتیکا دردی است که از کفل ها، کمر یا پشت ران منشاء می گیرد. این درد از پشت پا پایین می رود و می تواند موجب ضعف و بی حسی در مسیر عصب سیاتیک شود.

11- فرق دیسک با سیاتیک چیست؟

در آسیب های دیسک ماده ای نرم وسط دیسک از جای خود خارج می شود و بر روی عصبهای اطراف که ریشه های عصب سیاتیک می باشد، فشار می آورد، ایجاد سیاتیک دردناک یا اصطلاحا" سیاتیک می کند. نکته ی مهم این است که فشار به عصب سیاتیک در مواردی غیر از پارگی دیسک نیز اتفاق می افتد که تشخیص و افتراق این دو از طریق معاینه و پاراکلینیک میسر است.

12- عواملی که موجب درد سیاتیکا می شود چیست؟

درد سیاتیک دردی است که بر اثر تحریک عصب سیاتیک یا ریشه های عصبی ایجاد کننده آن بوجود می آید. علت این درد تحت فشار یا تحت کشش قرار گرفتن این اعصاب در نقطه ای از طول آنها است. درد سیاتیک موقعی ایجاد می شود که دیسک از جای خود جابجا شده و بر روی ریشه های عصبی که از نخاع خارج می شوند فشار وارد کند.سیاتیکا می تواندعلاوه بر فتق دیسک،بخاطره اسپاسم عضلانی، تنگی کانال نخاعی، سندرم پیریفورمیس و عدم راستایی ستون فقرات ایحاد شود.

13- علایم‌ شایع پارگی‌ و بیرون‌زدگی‌ دیسک‌ بین‌ مهره‌ای چیست؟

در صورت‌ بیرون‌ زدن‌ دیسک‌ بین‌ مهره‌ای‌ در قسمت‌ تحتانی‌ کمر، درد شدید در قسمت‌ تحتانی‌ کمر یا قسمت‌ پشت‌ باسن‌، ران‌، ساق‌ پا، یا پا (سیاتیک‌)بوجود می آید که معمولاً این درد در یک‌ طرف‌ رخ‌ می‌دهد و با حرکت‌، سرفه‌، عطسه‌، بلندکردن‌ اشیاء، یا زور زدن‌ بدتر می‌شود. همچنین باعث پیدایش ضعف‌، بی‌حسی‌، یا تحلیل‌ رفتن‌ عضلات‌ پا (اندام‌ تحتانی‌) می گردد.
در صورت‌ بیرون‌ زدن‌ دیسک‌ بین‌ مهره‌ای‌ در گردن درد در گردن‌، شانه‌، یا در مسیر بازو به‌ سمت‌ دست‌ بوجود می آید و این درد با افزایش حرکت‌ بدتر می‌شود. همچنین این عارضه باعث ضعف‌، بی‌حسی‌، یا تحلیل‌ رفتن‌ عضلات‌ دست‌ (اندام‌ فوقانی) می گردد.

14- در چه شرایطی در پارگی‌ و بیرون‌زدگی‌ دیسک‌ بین‌ مهره‌ای باید به پزشک مراجعه کنید؟

-اگر شما دچار درد کمر با انتشار به پاها هستید
-بدتر شدن‌ درد یا ضعف‌ در دست‌ یا پا
-از دست‌ رفتن‌ اختیار ادرار و اجابت‌ مزاج‌
-اگر دچار علایم‌ جدید و غیرقابل توجیه شده اید‌. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

15- منظور از درد انتشاری به کمر که باعث کمر درد می شود چیست؟

غیر از درد انتشاری عصب سیاتیک ، ممکن است درد، منشاء عصب سیاتیک نداشته باشد و از نقاط دیگر به مسیر این عصب انتشار یابد. مهمترین منشاء دردهای انتشاری عبارتند از : مفاصل بین مهره ای، رباطهای مربوطه، رباطهای خلفی که مهره های کمری را به یکدیگر متصل می کنند و بالاخره عضلات اطراف آنها و عضلات ثبات دهنده لگن.

16- کدام دیسک های بین مهره ای بیشتر دچار پارگی‌ و بیرون‌زدگی‌ دیسک‌ بین‌ مهره‌ای می شوند؟

دیسک‌های‌ بین‌مهره‌های‌ گردن‌ یا کمر بیشتر از سایر نقاط ستون‌ فقرات‌ دچار این‌ مشکل‌ می‌شوند.

17- عوامل زمینه سازی که در علل طبی کمر درد موثرند چیست؟

سن بالای 45 سال، بخصوص در بیماریهای غیر التهابی و بیمارانی که سابقه ای ازعوامل مکانیکی را ذکر نمی کنند.
کمر دردهای شبانه که با استراحت نیز بهبود نمی یابند.
وجود علائم و نشانه های همراه کمر درد مانند: تب، تعریق، کاهش وزن، ضعف و خستگی مزمن که با کنترل درد نیز بیمار احساس سلامتی نمی کنند.

18- علت اصلی درد ناحیه ی پشت، بین کتف و ستون فقرات چیست؟

گرفتگی و اسپاسم عضلات یا دردهای میوفاشیال بیشترین علت درد این ناحیه است . اغلب این دردها با مشکلات قلبی و گوارشی که انتشار به پشت دارد و یا آرتروز و دیسک گردن اشتباه می شود.

19- برای تشخیص و درمان بهتر دیسک کمر باید به کدامیک از متخصصن گروه پزشکی باید مراجعه کرد ؟

تشخیص هرنی دیسک کمر توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ارتوپدی و جراحی مغز و اعصاب انجام می گردد. تشخیص این بیماری معمولا به توسط یک معاینه خوب و استفاده درست از ابزارهای تصویربرداری مانند ام آر آی و داده می شود. درمان این بیماری در غالب اوقات با استفاده از روش های غیر جراحی است که مهمترین آنها عبارتند از
استفاده از داروهای ضد التهابی
فیزیوتراپی
تقویت عضلات کمر و شکم با انجام تمرین درمانی
طب سوزنی
درمانهای دستی
این درمان ها اغلب در حیطه عملکرد متخصصن طب فیزیکی و توانبخشی می باشد .
در مواردی خاص ممکن است درمان هرنی دیسک کمری نیازمند استفاده از روش های جراحی باشد. این جراحی می تواند به توسط متخصص ارتوپدی و یا جراح مغز و اعصاب انجام شود.

20 - چه زمانی درد کمر علامتی از یک مشکل جدی در سلامت بدنی است؟

درد کمر زمانی به عنوان یک مشکل جدی در سلامتی در نظر گرفته می شود که با کاهش وزن بدون علت، بی حسی اطراف کشاله ران و مقعد، از دست دادن کنترل مثانه و روده، درد مداوم کمر که با تغییر وضعیت نیز تغییری نکند و بی حسی و ضعف اندام تحتانی و پا به صورت یکطرفه یا دو طرفه همراه باشد.
اگر هریک از علائم بالا را داشتید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

21- آیا نیازی به گرفتن عکس یا " ام . آر. آی " در کمر دردهست?

اکثر مردم سئوال می کنند آیا عکس برداری معمولی یا ام.آر.آی لزومی دارد؟ باید گفت همه کمر دردها نیاز به عکس برداری ندارند. در مواردی که مشکوک به صدمات استخوانی مثل سرطان هستید عکس برداری میتواند مفید باشد. ولی عکس ها صدمه به مهره ها در اثر ضربه، پوکی استخوان، صدمه به بافت های نرم عضله و رباط ها و دیسک ها را نشان می دهند زمانی که تصمیم به جراحی داریم و یا در تشخیص علت دردهای بهبود ناپذیر، انجام " ام.آر.آی " توصیه می شود. زیرا بر اساس آن درمان را تغییر خواهند داد.

22- روشهای تشخیص علت کمر‌درد چیستند؟

تست‌های آزمایشگاهی و عکس جهت ارزیابی اولیه کمر درد حاد (کمتر از 3 ماه) و بدون علایم جدی به ندرت لازم می‌شود. اگر فاکتورهای خطر بیماری جدی زمینه‌ای وجود داشته باشند، آزمایشات پاراکلینیکی بر اساس علایم همراه دیگر ، لازم می‌شود.
• آزمایش خون و ادرار در موارد مشکوک به بدخیمی یا عفونت انجام می‌شود.
• عکس ساده (رادیوگرافی)
• عکسبرداری MRI
• سی تی اسکن
• نوار عصب و عضله برای بررسی سیستم عصبی محیطی انجام می‌گیرد.

23- چگونه می توان از کمر درد پیشگیری کرد؟

انجام ورزشهائی مثل شنا، پیاده روی و دوچرخه سواری با افزایش میزان تناسب و توان می توانند در کاهش ابتلا به کمر درد مفید باشند.
تقویت عضلات شکم میزان ابتلا به کمر درد و در موارد وجود کمر درد شدت آنرا کاهش می دهد.
افرادی که کار آنها مستلزم بلند کردن اجسام سنگین است یا ورزشکارانی که سروکارشان با وزنه سنگین است باید هرگز از کفشهای پاشنه بلند بمدت طولانی استفاده نکنند. حتما" از کمربندهای پهن محافظ کمر استفاده کنند. در هنگام ایستادن طولانی مدت هر از گاهی به روی یک تکیه گاه یا دیوار تکیه کنید تا از فشار بر روی کمر کاسته نمائید. هم تشک های خیلی نرم و هم تشکهای سفت سبب کمردرد می شوند لذا از تشک مناسب استفاده کنید.
هرگز اجسامی را که برای شما سنگین هستند بلند نکنید. در هنگام بلند کردن اجسام ،کمر باید عمود بر زمین و نه خم شده به جلو باشد باید اجسام را در حالیکه نزدیک بدن شما هستند با زانوها بلند کنید.
بارهای سنگین :
به جای بلند کردن اجسام سنگین، از راه های دیگری مانند هل دادن برای جابه جا کردن استفاده کنید ( هل دادن بهتر از کشیدن است . )
تا می توانید از دیگران کمک بخواهید و از بلند کردن وسایل سنگین با خم کردن کمرتان خودداری کنید. بهتر است زانوهایتان را خم کرده و کمرتان را صاف نگه دارید. البته یادتان باشد که پاها را از هم کمی فاصله بدهید.
از بلند کردن یک جسم سنگین و چرخاندن کمرتان بطور همزمان جداً خودداری کنید.
همیشه هنگام حمل اجسام سنگین، آن را نزدیک بدن نگه دارید.

24- چگونه یک جسم سنگین را بلند کنیم تا به کمرمان آسیب نرسد؟

ابتدا تصميم بگيريد كه آن را كجا مي‌خواهيد قرار دهيد و چگونه قصد داريد آن را به آن نقطه برسانيد. جهت بلند كردن يك جسم سنگين، كمرتان را خم نكنيد بلكه زانوهاي‌تان را خم كنيد و آن جسم را بلند كنيد. جسم سنگين را نزديك به بدنتان حمل كنيد و هيچ‌گاه بر روي كمرتان نچرخيد، بلكه سعي كنيد با محور كردن پاهايتان، بر روي پاهايتان بچرخيد. هنگامي كه خسته هستيد از حركت دادن اجسام سنگين جدا خودداري كنيد زيرا خستگي موجب مي‌شود با سختي و رنج بيشتري حركت كنيد. هرگز سعي نكنيد جسمي را كه احساس مي‌كنيد سنگين‌تر از توانايي شماست، بلند كنيد.

25- در بیمار با کمردرد سیاتیک چه نوع تشکی مناسب است ؟

احتمال این که تشک نامناسب علت بروز کمر درد باشد اندک است. البته یک تشک خوب بستر مناسبی برای خواب آسود‌ه ‌فراهم می‌کند و ممکن است ستون فقرات را هم در فرم بهتری نگه ‌دارد. به عبارت دیگر تأثیر مثبت تشک‌خواب خوب بیشتر از تأثیر منفی تشک‌های نامناسب است

در هر بیماری که کمردرد دارد انتخاب تشک مناسب برایش مهم است.در انتخاب تشک قانون کلی اینست که"بهترین تشک برای کاهش کمردرد در مورد هر فردی ممکن است متفاوت باشد. چند نوع تشک را امتحان کنید و آنرا که شما در آن راحت تر می خوابید و در حین خوابیدن در آن کمردرد کمتری احساس می کنید مناسب شما است"

به همین خاطر بیشتر توصیه می شود که بستر کسی که کمردرد دارد کمی سفت تر از معمول باشد ولی این یک قانون کلی برای همه افراد نیست .بسیاری از افراد ترجیح می دهند که در بستری که کمی سفت تر از معمول است بخوابند و احساس می کنند در آن کمردرد کمتری دارند. خوابیدن بر روی یک پتو که چند لایه شده می تواند مثال خوبی باشد.

26- در بیماران با کمردرد وضعیت خوابیدن مناسب چگونه است؟

فرد مبتلا به کمردرد نباید به شکم بخوابد .دراین بیماران اگر فرد عادت دارد به پشت و بصورت طاق باز بخوابد بهتر است زیر زانوهای خود یک بالشت بگذارد تا آنها کمی خم باشند.اگر فرد به شانه می خوابد بهتر است بین دو زانوی خود یک بالشت بگذارد. گذاشتن یک بالشت کم ارتفاع در زیر شکم و کمی بالاتر از لگن در کسی که به شانه می خوابد ممکن است راحتی بیشتری را در حین خوابیدن ایجاد کند.

27- آیا در بیمارانی که کمردرد سیاتیکی دارند خم شدن در هنگام نماز مضرر است ؟

در بیماران با درد سیاتیکی وقتی کل اندام تحتانی طرف مبتلا را بدون اینکه زانو را خم کند مستقیم به بالا می برد موجب کشش بیشتر عصب سیاتیک شده و درد را بوجود می اورد.این وضعیت در حین فعالیت های روزمره می تواند دردناک باشد . بطور مثال نشستن بر روی زمین در حالیکه هر دو پا مستقیم و کشیده است می تواند موجب بروز درد سیاتیکی شود. یا خم شدن به جلو بدون اینکه زانوها خم شوند ممکن است این درد را بوجود آورد.خم شدن برای رکوع در حین نماز خواندن هم ممکن است با کشش عصب سیاتیک موجب بروز درد سیاتیکی شود. در این وضعیت ممکن است بتوان با کمی خم کردن زانو درد را از بین برد. در صورتیکه با این اقدام درد از بین نرود بیمار باید از وضعیت رکوع کامل در حدی که دست به زانو برسد اجتناب کند.اینکه خم شدن به جلو تا چه اندازه بی ضرر است بسته به شدت بیماری فرد دارد. در حالات شدید ممکن است بیمار با کمی خم شدن به جلو هم دچار درد سیاتیکی شود .

28 - برای بیماران مبتلا به کمر درد چه حرکات و ورزشهایی مضر است؟

بیماران مبتلا به کمر درد باید در نظر داشته باشند که حرکات و ورزشهایی که قوس کمر و فشار به ستون فقرات را افزایش داده مضر است. در زیر به ذکر چند حرکت و ورزش شایع مضر برای بیماران مبتلا به کمر درد می پردازیم:
- خم شدن به عقب در حالت ایستاده
- قوس دار کردن کمر در حال خوابیده به شکم
- خم کردن کمر و رسانیدن انگشتان دست به زمین در حالی که زانو ها کشیده است.
- بلند کردن هر دو پا در حالی که بیمار به پشت خوابیده و زانوها کشیده است.
- خظرناک ترین ورزش بلند کردن اشیاء سنگین در بالای خط کمر می باشد. مثل برداشتن وزنه

29- آیا راه رفتن در آب می تواند برای درمان کمردرد و ضعف عضلانی کمر مفید باشد ؟

راه رفتن درآب برای تقویت عضلات کمر و شکم مفید است . راه رفتن در آب وقتی مفید است که با کمی سرعت همراه باشد. فرد باید مقاومت آب در جلوی ران و ساق های خود را احساس کند. با این کار عضلات ران قوی می شوند. با کمی تندتر راه رفتن می توان این وضعیت را تجربه کرد. با افرایش سرعت راه رفتن در آب عضلات کمر و شکم هم تقویت می شوند و این تقویت عضلات می تواند به تخفیف کمر درد کمک کند.

30- آیا استفاده از کمربند در درمان کمردرد مفید است ؟

استفاده از کمربند برای درمان کمردرد در کوتاه مدت اشکالی ندارد ولی در بلند مدت مناسب نیست. استفاده ممتد از کمربند طبی موجب ضعیف شدن عضلات شکم و کمر شده و این ضعف گودی کمر را تشدید می کند وستون مهرهها به عوض اتکا به عضلات خود برای حفظ امتداد و راستای مناسب به کمربند متکی شده و در نتیجه بتدریج عضلات کمر ضعیف تر می شوند. این ضعف نه تنها درد کمر را بیشتر می کند بلکه لوردوز را هم افزایش می دهد.درصورت استفاده کوتاه مدت کمربند حین انجام نرمش های کمر باید کمربند طبی از دور کمر و شکم خارج شود.

31- بهترین وضعیت خوابیدن در دوران بارداری به چه شیوه ای است؟

خوابیدن به پهلو و جمع کردن زانو راحت‌ ترین وضعیت خوابیدن است.از ابتدای بارداری سعی کنید به خوابیدن به پهلو عادت کنید. این وضعیت همچنین کار قلب را راحت ‌تر می‌ کند، چرا که مانع می‌ شود وزن جنین روی ورید بزرگی (به نام ورید اجوف تحتانی) که خون را از پاهای شما به قلب باز می ‌گرداند،بیفتد. برخی از پزشکان توصیه می‌ کنند زنان باردار روی پهلوی چپ بخوابند؛ زیرا کبد شما در سمت راست شکم شما قرار دارد و خوابیدن روی پهلوی چپ از فشار رحم روی کبد جلوگیری می‌ کند.
خوابیدن روی پهلوی چپ همچنین گردش خون به قلب را هم تسهیل می ‌کند و بهترین وضعیت برای جریان خون برای جنین، رحم و کلیه‌ ها را فراهم می‌ آورد.
ممکن است هنگام خواب غلت بخورید و روی پشت قرار بگیرید. غلتیدن در خواب بخشی طبیعی از خوابیدن است که تحت کنترل شما نیست. به هر حال به احتمال زیاد، در سه ‌ماهه‌ سوم بارداری غلتیدن در خواب و روی پشت قرار گرفتن متوقف می ‌شود، بسیار ناراحت‌ کننده است. اگر روی پشت ‌تان بغلتید و وزن جنین روی ورید اجوف تحتانی بیفتد، ناراحتی حاصل از آن، احتمالا شما را بیدار خواهد کرد. با دکترتان در این باره مشورت کنید، او ممکن است پیشنهاد کند که با استفاده از بالش بدن ‌تان را روی پهلوی ‌تان نگه ‌دارید. سعی کنید گذاشتن‌ بالش‌ را امتحان کنید تا بهترین وضعیت‌ برای خواب را پیدا کنید. برخی از خانم ها با گذاشتن بالش زیر شکم یا میان ساق پاهای ‌شان احساس راحتی می‌ کنند. همچنین گذاشتن بالش یا پتوی تا ‌شده در گودی کمر به کاهش فشار روی کمر کمک کند.
در بعضی موارد با همه این کارها، باز خوابتان نمی ‌برد. در این موارد می توانید فعالیتی را انجام دهید تا بدنتان اندکی خسته شود بعد بخوابید.

32- چسبندگی مهره چیست آیا چسبندگی مهره می تواند علت کمر درد باشد؟

مقصود از چسبندگی مهره چسبیده بودن دو یا چند مهره از ستون فقرات است. شایعترین نوع این چسبندگی در بین مهره پنجم کمری L5 و مهره اول استخوان خاجی یا ساکروم S1 ایجاد می شود. این چسبندگی در رادیوگرافی دیده می شود.
قبلا فکر می کردند چسبندگی این مهره ها می تواند علت کمردرد باشد ولی امروزه اعتقادی بر این نیست. چسبندگی بین این دو مهره کمری در بسیاری از افراد بصورت طبیعی دیده شده و هیچ گونه علائمی ندارد. در کسی که کمردرد دارد و در رادیوگرافی که پزشک از او به عمل می آورد چسبندگی بین مهره کمری و خاجی دیده شده است این چسبندگی علت کمردرد نبوده و پزشک باید بدنبال علت دیگری برای کمردرد باشد.چسبندگی بین مهره های کمری و خاجی عوارضی ندارد.

33- قاعده نشستن در کمر درد چیست؟

اگر مجبورید مدت طولانی روی صندلی بنشینید بهتر است هر نیم ساعت از جا برخاسته و راه رفته یا به بدن خود حرکات کششی بدهید.
از صندلی مناسب با پشتی و با زاویه حدود 100 تا 120 درجه، استفاده کنید و اگر صندلی تان محافظ قوس کمر ندارد، قوس کمر را با یک بالشتک کوچک محافظت کنید.
به جای چرخاندن کمرتان حین کار، از چرخش صندلی استفاده کنید.
وسایل مورد استفاده تان را در دسترس خود روی میز بچینید تا برای استفاده از آنها مجبور به خم کردن کمرتان به جلو نشوید.

34- قاعده ی ایستادن در کمر درد چیست؟

هنگام ایستادن خود را به جلو خم نکنید، گوش ها، شانه و لگن را باید در یک امتداد و شکم را تو نگه دارید.
اگر مجبورید مدت طولانی بایستید، یکی از پاها را روی یک پله یا چهارپایه به ارتفاع 20 سانتی متر قرار دهید تا فشار کمتری به کمر وارد شود و هر 10 دقیقه جای پاها را با هم عوض کنید.

35- بهترین حالت خوابیدن در کمردرد چیست؟

بهترین حالت خوابیدن، خوابیدن به پهلو در حالی است که زانوها کمی خم بوده و یک بالش کوچک بین دو زانو قرار گیرد. اگر به پشت می خوابید لازم است یک بالش زیر زانوها و یک بالش کوچک زیر گودی کمر قرار دهید.
برای خارج شدن از تختخواب ابتدا به کنار تخت بچرخید و پاهای خود را از تخت آویزان کرده، با کمک دست ها و سفت کردن عضلات شکم بنشینید.

36- چه نوع ورزشی برای کمر درد مناسب است؟

ورزش های سبک هوازی بطور منظم با بهبود عملکرد عضلات می تواند موجب زیاد شدن قدرت و تحمل کمرتان شود. پیاده روی و شنا هم از ورزش های مناسب برای کمر درد هستند.

37- برای دیسک کمر چه ورزشی مفیداست؟

ورزشهای مفید برای دیسک کمر بیشتر بر پایه ورزشهای کششی و افزایش قدرت عضلات کمر می باشد.جهت راهنمایی بیشتر در این زمینه به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنید.

38 - روشهای محافظت از کمر چیست؟

• اشیا سنگین بلند نکنید.
• هنگام بلند کردن اشیا به جای کمر از ساق پا استفاده کنید.
• جهت استراحت از صندلی دسته‌دار استفاده نمایید.
• به هنگام برخاستن از بستر ابتدا به یک سمت غلت بخورید و سپس با استفاده از بازوان و ستون قرار دادن آنها برخیزید.

39- درمانهای فیزیکی کمر درد چیست؟

برای معالجه برخی از بیماران مبتلا به کمردرد، علاوه بر درمانهای علامتی توسط داروهای مسکن، لازم است درمانهای فیزیکی نیز انجام شود. این درمانها، تنوع زیادی دارند و از روشهای بسیار قدیمی کمردرد مانند طب سوزنی و ماساژ تا متدهای جدید فیزیوتراپی توسط دستگاههای پیشرفته را شامل می شوند.

40 - درمانهای دارویی کمر درد چیست؟

درمانهای دارویی شامل داروی اختصاصی برای نوع بیماری و در صورت لزوم تجویز مسکن جهت درمان علامتی درد است. همانطور که گفته شد، هدف اصلی در درمانهای دارویی، درمان علت بیماری است و چنانچه علت بیماری قابل درمان نبوده و یا جزو علل مکانیکی کمردرد باشد، دارو را می توان به صورت مسکن تجویز نمود که بهتر است غیر استروئیدی و بدون کورتون باشد. بدیهی است در چنین مواردی استفاده از مسکن می تواند به طور موقتی باشد و انجام روشهای فیزیکی مانند فیزیوتراپی و تمرینات درمانی حتماً ضروری است.

41- روشهای فیزیوتراپی در درمان کمردرد چیست؟

حرارت درمانی
الکتریسیته درمانی
مانیپولاسیون
لیزر درمانی
آب درمانی

42- آب درمانی در درمان کمر درد چیست؟

شامل یکسری حرکات ورزشی داخل آب می باشد و از آنجائیکه در این وضعیت بیمار درد کمر را کمتر احساس می کند بسیار مفید است.

43- الکتریسیته درمانی در درمان کمر درد چیست؟

طول موج وفرکانسهای خاصی ازجریا ن برق درکنترل درد، ترمیم زخم، تقویت عضلات وبسیاری موارد دیگر موثر بوده وامروزه دستگاههای پیشرفته الکتریکی به این منظور طراحی شده اند.

44- حرارت درمانی در درمان کمر درد چیست؟

حرارت درمانی عضو دردناک جهت کنترل درد استفاده می شود. گرما درمانی امروزه به دو صورت سطحی ( برای پوست ) و عمقی ( برای مفاصل و یا عضلات ) توسط دستگاههای پیشرفته فیزیوتراپی انجام می شود.

45- لیزر درمانی در درمان کمر درد چیست؟

استفاده از لیزرهای کم توان نظیر لیزر آرگون هلیم و یاقوت با هدف کاهش درد، افزایش روند ترمیم زخم ها، کاهش التهاب و بسیاری از موارد دیگر موثر بوده و امروزه توسط فیزیوتراپیست ها استفاده می شود.

46- مانیپولاسیون در درمان کمر درد چیست؟

این روش که در بین عامه مردم به نام جا انداختن شناخته شده است، در مواردیکه انحراف کوچکی در ستون فقرات ایجاد شده باشد، مورد استفاده قرار گرفته و آن را اصلاح می کند. مانتیپولاسیون حتماً بایستی توسط پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی آموزش دیده انجام گردد، در غیر این صورت بسیار خطرناک بوده و ممکن است سبب آسیب به نخاع شده و یا افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند سبب ایجاد شکستگی مهره ها شود.

47- در بیماران با سیاتیک کمرچه برنامه ی ورزشی مناسب نمی باشد ؟

تاثیر نرمش های طبی در درمان کمر درد مانند یک تیغه دو لبه است. اگر درست انجام شوند کمک می کند و گرنه آسیب می رساند. اگر نرمش های طبی درست انجام نشوند درد را بیشتر می کنند و بیمار نرمش را کنار می گذارد ولی اگر درست انجام شوند کمک بسیار زیادی در کنترل درد بیمار خواهند داشت.
- یکی از اصول مهم در انجام هر نرمش یا ورزش اینست که مدت و شدت آن را بتدریج افزایش دهیم. این اصل در ورزش بدنسازی هم صادق است. اگر ورزشکار وزنه هایی را که با آنها کار می کند و یا مدت انجام هر حرکت و یا تعداد ست هایی را که باید انجام دهد ناگهان زیاد کرده و به بدن خود فرصت ندهد تا به بتدریج خود را با وضعیت جدید سازگار کند برای خود مشکل ایجاد می کند. اگر بیمار احساس می کند می تواند نرمشی را به راحتی به تعداد ده بار تکرار کند توصیه می شود در روز های اول آن نرمش را فقط پنج بار تکرار کند. بتدریج و در طی هفته های بعد می توان تعداد و شدت نرمش ها را افزایش داد.
اگر یک حرکت نرمشی به اندازه ای انجام شود که بدن تحمل آن را نداشته باشد ممکن است موجب تشدید درد کمر و درد سیاتیکی شود. متاسفانه این تشدید درد ممکن است چند روز بعد از انجام نرمش ایجاد شود پس بیمار نمی تواند بازخورد خوبی از میزان انجام نرمش ها داشته باشد. وقتی که بعد از چند روز درد بیشتر شد بیمار مجبور می شود نرمش را چند هفته متوقف کند تا درد تخفیف یابد.
وقتی انجام یک حرکت نرمشی موجب درد فوری و یا درد تاخیری در بیمار می شود بدان معنا است که عضلات بدن تحمل و توانایی انجام آن نرمش را ندارند. در این وضعیت عضلات دچار اسپاسم و انقباض دردناک می شوند.
پس انجام هر حرکتی که موجب درد فوری در بدن می شود ممنوع است. در این موارد باید نرمش های دیگر را انجام داده و تعداد و مدت انجام آنها را بتدریج افزایش داد. بعد از گذشت چند روز تا چند هفته دوباره امتحان می کنیم تا ببینیم آیا می توانیم نرمشی را که دردناک بوده انجام بدهیم. در این مدت ممکن است عضلات به اندازه ای تقویت شده باشند که بتوانیم نرمش ها را بدون حس درد انجام دهیم. در این صورت آن نرمش ها را با تعداد کم شروع کرده و بتدریح آنها را افزایش می دهیم.
-بعضی از منابع راه رفتن معمولی و راه رفتن تند را برای بیماران مبتلا به کمر درد چندان مفید نمی دانند، زیرا اکثر مردم در موقع راه رفتن سینه را به جلو داده که باعث افزایش قوس کمر می گردد. در جا دویدن با توجه به اینکه شخص در موقع دویدن دست خود را به جلو تکیه داده و کمی به جلو خم می شود، اشکالی ندارد.

48- درمانهای ارتوپدی فنی در کمر درد چیست؟

درمانهای ارتوپدی فنی شامل یکسری ابزارهای کمکی است که توسط کارشناس ارتوپدی فنی جهت بیمار ساخته می شود، مانند: کرستهای ستون فقرات ( کرستهای کمر و گردن ) که بطور شایع استفاده می شوند. این وسایل می توانند بطور موقت در کاهش درد و اسپاسم عضلات مفید باشند ولی استفاده طولانی مدت و مستمر آنها مضر است و سبب آتروفی ( لاغر شدن ) عضلات حمایت کننده شده و پس از مدتی نتیجه معکوس می دهد.

49- آیا بالا رفتن پله بر درد کمر تاثیر دارد؟

بله، می تواند اثر داشته باشد بنا براین اگر پزشک شما را از بالا و پایین رفتن منع کرده باید رعایت نمایید.

50 - تزریق مواد ضد التهابی دردیسک کمر و گردن چگونه موثر است؟

علت عمده ی فشار روی ریشه ی عصب التهاب در محل خروج دیسک می باشد. لذا مصرف داروهای ضد التهابی در محل آسیب دیده ، جزو درمانهای اصلی دیسک است، بدین منظوراین مواد را در فضای اپی دورال تزریق می کنند و بهمین جهت به آن تزریق اپی دورال می گویند. تزریق مواد ضد التهابی در فضای اپی دورال باعث از بین رفتن التهاب آن ناحیه می گردد.

51- درمان جراحی در کمر درد چیست؟

درمان جراحی، آخرین روش جهت کنترل درد ستون فقرات و آن هم در شرایط خاصی می باشد و در شرایط معمول به هیچ وجه قابل توصیه نیست. طبق آمار،امروزه درمورد فتق دیسک بین مهره ای تنها در 15-5 درصدمواردجراحی توصیه میشودکه شامل موارد زیر است:
درد در بیمار آنقدر شدید می باشد که با استراحت بهبود نیافته و به دارو جواب ندهد و موجب اختلال جدید در فعالیتهای روزمره و یا اجتماعی بیمار گردد.
بیماری طوری پیشرفت نماید که منجر به فلج اندام، اختلالات حسی و یا بی اختیاری ادرار باشد.در حال حاضر 95-85 درصد دیسکهای کمری بدون جراحی و با روشهای درمانی که قبلاً توضیح داده شده بهبود می یابند.نکته قابل توجه این است که جراحی، درمانی قطعی دردهای کمری ناشی از دیسک نمی باشد و پس از آن، انجام تمرینات درمانی و در بعضی شرایط استفاده از روشهای فیزیوتراپی جهت کاهش درد ضروری است.

52- چه موقع باید دیسک را جراحی نمود؟

در صورتیکه درد سیاتیکی بیمار با انجام اقدامات غیر جراحی بهبود نیابد و یا بیمار دچار مشکلاتی مانند ضعف عضلات اندام تحتانی و یا اختلالاتی در کنترل ادرار و مدفوع شود معمولا نیاز به عمل جراحی خواهد داشت. باعمل جراحی فشار از روی اعصاب ناحیه برداشتن می شود

53- عوارض جراحی دیسک کمر یا تنگی کانال نخاعی چیست

اعمال جراحی بر روی دیسک بین مهره ای و یا تنگی کانال نخاعی مانند هر عمل جراحی دیگر می تواند با عوارض احتمالی همراه باشد عفونت و خونریزی از عوارض هرعمل جراحی است . یکی از این عوارض اختصاصی این اعمال جراحی آسیب به ریشه های عصبی نخاع است . ریشه های عصبی نخاع ممکن است در حین جراحی به علت تحت فشار قرار گرفتن یا کشیده شدن یا پاره شدن و یا به علت تجمع خون در اطراف آنها بعد از عمل جراحی آسیب ببینند.
تنگی کانال نخاعی و هرنی دیسک کمربا هم مقایسه نمایید
تنگی کانال نخاعی و هرنی دیسک کمر دو بیماری جداگانه هستند که هر دو آنها می توانند موجب کمردرد و دردهای سیاتیکی با انتشار به اندام تحتانی شوند. البته این دو بیماری می توانند با هم در یک بیمار وجود داشته باشند. با این حال هرنی دیسک بین مهره ای بیشتر در افراد جوان و تنگی کانال نخاعی بیشتر در افراد با سنین متوسط و بالا دیده می شود. درمان هر دو این بیماری ها در بسیاری موارد با انجام اقدامات غیر جراحی امکانپذیر است. در واقع درمان در اکثر بیماران با اقدامات غیر جراحی شروع می شود. در صورتیکه اقدامات غیر جراحی نتواند درد بیمار را کاهش دهد ممکن است نیاز به انجام عمل جراح وجود داشته باشد.
برای کاهش گودی کمر یا لوردوز چه اقداماتی مفید است
افزایش گودی کمر یا لوردوز معلول ضعف عضلات ستون مهره و شکم است این ضعف می تواند موجب افزایش فشار به مهره ها و مفاصل و دیسک بین آنها شده و موجب کمردرد شود.. پس در بسیاری موارد لوردوز و کمردرد همراه هم دیده می شوند. بهترین راه برطرف کردن لوردوز انجام نرمش های طبی است که هدف آنها تقویت عضلات کمر و شکم می باشد. این نرمش ها باید از مقادیر کم شروع شده و بطور مستمر ادامه یافته و مدت و شدت انجام آنها بتدریج افزایش یابد. چند ماه انجام دادن این نرمش ها می تواند تا حدود زیادی گودی کمر را از بین ببرد.
نرمش ها شامل نرمش های کششی و تقویتی است که باید هر دو آنها انجام شوند.در نرمش های کششی هدف اقزایش قابلیت انعطاف مفاصل است. بخصوص افزایش قابلیت انعطاف مفصل ران می تواند موجب اصلاح چرخش لگن شده و این امر میتواند تا حدود زیادی به اصلاح لوردوز کمک کند.
عامل دیگری که در گودی کمر موثر است عادت فرد به بد ایستادن است. حتی با تقویت عضلات کمر و شکم بیمار باید تا مدت ها بطور ارادی و مرتبا در طول روز چه در حین ایستادن و چه در حال راه رفتن به خود تذکر دهد که درست بایستد. بتدریج و بعد از چند ماه فرد یاد خواهد گرفت که بدون فکر کردن و بطور غیر ارادی در وضعیت درست بایستد.
استفاده از کمربند طبی برای درمان گودی کمر توصیه نمی شود. اگر چه با بستن کمربند گودی کمر بطور موقت اصلاح شود ولی به محض برداشتن آن این تغییر شکل مجددا خود را نشان می دهد.

54- آیا کمردرد و ضعیف بودن عضلات کمر می تواند بعلت علت کمبود مواد غذایی باشد ؟

ضعف عضلانی می تواند به علت کمبود ویتامین های ضروری در بدن انسان ایجاد شود. یکی از مهمترین آنها ویتامین D است. این ویتامین در غذاهای دریایی وجود دارد و پوست انسان می تواند در برای نور آفتاب آن را بسازد. البته امروزه اکثر افراد به علت تغییراتی که در روش زندگی شهرنشینی ایجاد شده است در اکثر اوقات روز در مکان های سربسته هستند و به اندازه کافی در معرض تابش نور خورشید قرار نمی گیرند. تغذیه مناسب و در صورت لزوم استفاده از مکمل های غذایی میتواند مقادیر کافی ویتامین دی را به انسان برساند.
کمبود ویتامین های گروه بی و ویتامین سی و کمبود پتاسیم هم می تواند موجب ضعف عضلانی شود. مصرف غذاهایی که این مواد را به اندازه کافی به بدن برسانند برای بهتر کردن توان عضلانی بدن مفید است.

55- در خانمها با دردهای سیاتیکی در صورت بارداری آیا بیماری پیشرفت می کند ؟ بهترین روش زایمان برای این بیماران چیست ؟

از علل مهم تشدید کننده کمردرد و دردهای سیاتیکی افزایش وزن و افزایش لوردوز و گودی کمر است. این حالات هر دو در زمان بارداری تشدید می شوند
در حین بارداری بخصوص در ماه های آخر آن وزن افزایش پیدا می کند. این افزایش وزن در قسمت جلویی تنه و شکم همراه با توزیع نامتعادل وزن موجب می شود فشار بیشتری به ستون مهره وارد شود. در کسانی که ستون مهره سالم و قوی دارند این افزایش فشار به راحتی برای بدن قابل تحمل است ولی در کسانی که مشکلی در ستون مهره دارند مثلا دیسک بین مهره ای آنها ضعیف شده است این افزایش فشار ممکن است مشکل را تشدید کند. در این حال اگر بیمار قبلا درد نداشته است ممکن است دچار کمر درد شود و اگر کمر درد داشته ممکن است شدت کمر درد افزایش یافته و یا با علائم سیاتیک همراه شود.
توصیه کلی اینست که فرد قبل از اقدام به بارداری ابتدا با انجام نرمش های کمر، عضلات اطراف ستون مهره خود را تقویت کند. تقویت این عضلات موجب می شود فشار کمتری به دیسک وارد شده و احتمال بروز مشکل حتی در ماه های آخر بارداری به حداقل برسد.
در این بیماران زایمان طبیعی می تواند با موفقیت انجام شود. با این حال در مواردی که پزشک متخصص تشخیص دهد حرکات اندام تحتانی و لگن در حین زایمان ممکن است مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند می توان از سزارین استفاده کرد.

56- در خانمها با سابقه دردهای سیاتیکی در صورت بارداری برای پیشگیری از پیشرفت بیماری چه اقدامی باید کرد ؟

استراحت مطلق بدترین کاری است که یک خانم باردار می تواند انجام دهد. زنان در دوران بارداری هم برای حفظ سلامت خود و هم جنین خود نیاز به حفظ سطح قابل قبولی از فعالیت بدنی دارند. بهترین کاری که یک خانم باردار مبتلا به دردهای سیاتیکی می تواند انجام دهد تقویت عضلات کمر و شکم است.

با انجام نرمش ها طبی خاص می توان عضلات کمر و شکم را تقویت کرد. تقویت این عضلات می تواند مقدار گودی کمر را در ماه های ابتدایی بارداری کاهش داده و مانع از افزایش بیش از حد آن در ماه های آخر بارداری شود. عضلات قوی شکم و کمر می توانند مهره های ستون فقرات را در راستای مناسب تری نگه داشته و موجب شوند تا دیسک بین مهره ای فشار کمتری به ریشه های عصبی وارد کند.

57- چرا در بارداري دردهاي پشت به وجود مي‌آيد؟

اين‌گونه به نظر مي‌رسد که کمر درد و بارداري با هم همراه هستند! کمردرد هنگام بارداري، شايد بشود گفت شکايتي روزمره است. هنگام بارداري، در بدن هورموني به نام ريلاکسين آزاد مي‌شود که اثري آرام‌بخش و تسکين‌دهنده دارد و براي زايمان بسيار مفيد است. ‌اين هورمون سبب شلي و نرمي تاندون‌ها و لگن مي‌شود و اجازه خروج جنين از رحم و به دنيا آمدن نوزاد را مي‌دهد. همين هورمون سبب نوع راه ‌رفتن خانم‌هاي باردار (تلوتلو خوردن) مي‌شود. افزون بر شل‌شدن لگن و آماده‌شدن آن براي مراحل بعدي، رحم نيز به رشد خود ادامه مي‌دهد. ‌اين رشد رحم دو پيامد دارد، يکي ‌اينکه سبب تغيير مرکز‌ ايستايي بدن شده و شل‌شدن تاندون‌هاي رحمي سبب وارد آمدن فشار و کشش اضافي بر ستون مهره‌ها و عضلات اطراف مي‌شود. عضلات رحمي که زياد کشيده شده‌اند چندان آماده تحمل ‌اين همه وزن رحم نيستند و تاب نمي‌آورند. بنابراين ستون مهره‌ها و عضلات آن ‌اين وزن اضافي را بر دوش مي‌کشند. پيشگيري بهترين راه درمان براي ‌اين مشکل است. اقدامات پيشگيرانه شامل ورزش کردن به ويژه خم کردن لگن و دقت‌‌ در داشتن وضعيت‌هاي بدني صحيح است. به ويژه بلند‌شدن و خم‌شدن صحيح الزامي است.

58-برای اینکه ازقوس کمر جلوگیری کرد و مخصوصا پس ازبارداری چه کارهایی را باید انجام داد؟

نرمش های صبحگاهی وشنا در جلوگیری ازقوس کمر موثراست
شنا باعث تقویت عضلات شکم ،قفسه سینه، پشت کمروعضلات لگن شده ودرثابت ماندن قوس کمر موثراست.
عوامل تاثیرگذار درثابت ماندن قوس ستون فقرات، مهره هاو دیسکهای بین مهره ای، لیگامانهایی است که مهره ها رابه یکدیگرمتصل کرده وعضلاتی است که ستون فقرات را از جلووعقب کنترل میکند. ایجاد مشکل در هرکدام ازعوامل موثر درشکل گیری قوس ستون فقرات، برمیزان قوس طبیعی اثرگذاشته ودرد ومشکلات ناشی ازآنرابه دنبال دارد.
بلافاصله بعد از بارداری باید حرکتهای تقویتی عضلات شکم وکمر برای بیشتر نشدن قوس کمر انجام شود، همچنین در طول بارداری وزیرنظرپزشک به انجام این ورزشها اقدام شود. یک ساعت پیاده روی درطول روزو انجام ورزش های صبحگاهی قبل ازصبحانه باعث شده عضلات اطراف ستون فقرات حالت طبیعی خودرا حفظ کرده وازافزایش قوس کمرجلوگیری شود.

1- آرتروز چیست؟

آرتروز(استئوارتریت) شایع‌ترین بیماری مفصلی در انسان است. بین دو استخوان که به یکدیگر مفصل می شوند، غضروف مفصلی وجود دارد در صورت آسیب دیدگی این غضروف مفصلی ، آرتروز ایجاد می شود. تحلیل غضروف مفصلی و درگیری استخوان زیر غضروفی باعث التهاب بافت‌های اطراف مفصل و نهایتا تخریب ساختار آن می‌شود .

2- آرتروزتحت تاثیرچه عواملی ایجاد می‌شود ؟

آرتروز می‌تواند بدون علت خاصی ایجاد شود و یا ممکن است ثانویه به علل دیگری ایجاد شود . بزرگترین عامل خطر برای بیماری آرتروز افزایش سن است. از جمله علل زمینه ساز آرتروز می‌توان به صدمات و آسیب‌های شغلی و ورزشی،عوامل مکانیکی و ساختاری بدن (مانند انحرافات و بد شکلی سیستم اسکلتی نظیر زانوی پرانتزی و ضربدری)، بیماری‌های سیستم غدد و متابولیسم، اختلالات ژنتیکی و مادرزادی اشاره کرد .

3- علل آرتروز چیست؟

علل آرتروز مفاصل عبارتند از • علل ژنتیکی مثل نا پایداری های مفصلی در اثر شل بودن ژنتیکی... مفاصل
• علل هورمونی و وابسته به جنس
• آسیب های شدید یا ... مفصل مثل شکستگی های مفصل یا ضربه به مفاصل
• تغییرات وابسته به سن در ساختار غضروف که سبب کاهش قدرت ترمیم و خاصیت ضربه گیری غضروف می گردد .
• زیاد بودن وزن بدن و بالا بودن شاخص توده بدن (BMI) که از علل اصلی آرتروز زانو می باشد.
• شکستگی هایی که وارد مفصل شوند و شکستگی های فشاری (استرسی)
• کمبود ریز مغذی ها و ویتامین ها مثل کمبود منیزیم ، منگنز ، پروتئین و اسیدهای چرب ضروری
• بیمار های التهابی مفصل و خود ایمنی مثل نقرس ، روماتیسم مفصلی ، عفونت های مفصل و لوپوس
• بیماری های غددی مثل پرکاری تیروئید و پر کاری غده آدرنال ( فوق کلیه)
• فعالیت های شدید ورزشی مثل دو میدانی مسافت بالا، بسکتبال که به مدت طولانی انجام می شود.

4- کدام یک از مفاصل بدن بیشتر مستعد آرتروز هستند ؟

آرتروزممکن است هر یک از مفاصل بدن را درگیر سازد ولی شایع‌ترین مفاصل درگیر عبارتند از مفاصل دست، پا، زانو، ران و ستون فقرات است .

5- آیا علت هر زانو دردی آرتروز زانو است؟

خیر. علل زیادی ایجاد درد زانو می نمایند. از جمله ی شایعترین علتها، آسیب تاندون اطراف زانو ، آسیب عضلات پشت زانو ونرمی کشکک می باشد.

6- علایم بیماری آرتروز چیست؟

درد‌، خشکی و محدودیت دامنه حرکتی مفاصل و گاه تورم مفصلی از مهمترین تظاهرات آرتروز به شمار می‌روند. این شکایات معمولا با تحرک و فعالیت تشدید پیدا می‌کنند و با استراحت نسبی بهبود پیدا می‌کنند. ممکن است مبتلایان به آرتروز از احساس سایش و صدای تق‌تق مفصل شکایت داشته باشند . در موارد شدید، بیماری آرتروز می‌تواند منجر به دردهای مزمن و حتی اختلال در وضعیت خواب بیمار شود و عملکرد فردی و اجتماعی وی را تحت‌الشعاع قرار دهد.

7- آیا آرتروزیک بیماری پیشرونده است؟

پیشرفت آرتروز وابسته به علل بوجودآورنده آن است . به طور مثال در فردی که مبتلا به آرتروز خفیف است چنانچه در طی زمان دچار افزایش وزن شود و به دلیل کم تحرکی دچار ضعف عضلات شود آرتروزپیشرفت خواهد کرد.

8- چگونه می توانیم از ایجاد و یا تشدید آرتروز جلوگیری کنیم؟

اصلاح الگوی زندگی شامل تغذیه مناسب و پیشگیری از اضافه وزن ،کاهش 5 کیلوگرم از وزن بدن ممکن است تا حدود پنجاه درصد از فشار بر روی مفاصل زانو را کم کند. رعایت وضعیت‌های صحیح بدن در فعالیت‌های روزمره از جمله خودداری از دو زانو و چهار زانو نشستن، استفاده از توالت فرنگی، محدود کردن دفعات بالا و به ویژه پایین آمدن از پله، غذا خوردن پشت میز به جای نشستن در کنار سفره از جمله دستورات ساده و قابل اجرایی است که می‌تواند ازپیشرفت و شدت آرتروز بکاهد. همچنین علاوه بر این انجام ورزش‌های مناسب می‌تواند در به تاخیر انداختن بروز این بیماری کمک کننده باشد.

9- تشخیص آرتروز بر چه اساسی است؟

تشخیص آرتروز بر اساس شرح حال و معاینات بالینی و بهره‌گیری از روش‌های تصویر‌برداری از جمله گرافی(عکس ساده) است.

10- درمان‌های آرتروز زانوچیست و داروههایی که در درمان آرتروز استفاده می شوند چیست ؟

درمان‌ آرتروز شامل استفاده از داروها (موضعی‌، خوراکی و داخل مفصلی)، استفاده از مکمل‌ها‌، درمان‌های فیزیکی و جراحی است .اثر بخشی برخی از این درمان‌ها تایید شده است. داروهایی که برای درمان درد آرتروز زانو در مراحل اولیه مورد استفاده قرار می‌‌گیرند عبارتند از استامینوفن، داروهای ضد التهابی غیر‌کورتونی مانند دیکلوفناک، ناپروکسن و سلکسیب . گاهی از داروهای مخدر خفیف مانند ترامادول برای کاهش موقت درد و بهبود عملکرد استفاده می‌‌شود. تزریقات داخل مفصلی هیالورونات، دولوکستین و مخدرها در مواردی که درمانهای اولیه پاسخ نداده اند مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

11- آیا مکمل‌های غضروف ساز مثل کندروتین سولفات و گلوکز آمین در درمان آرتروز موثر هستند ؟

اگرچه مصرف مکمل‌هایی که به عنوان غضروف ساز و افزایش دهنده قد در مبتلایان به آرتروز مفاصل مورد استفاده قرار می‌گیرند، اثرات ثابت شده و قطعی ندارد‌. انواع مختلف این مکمل‌ها در برخی از بیمارانی که دچار آرتروز مفصلی شده اند ممکن است سبب درجاتی از کاهش درد شود، اما اینکه استفاده طولانی مدت مکمل‌ها بتواند از میزان آرتروز و یا پیشرفت آن بکاهد شواهد علمی ثابت شده ای ندارد و حتی برخی از این مکمل‌ها در بیماران مبتلا به دیابت ممکن است سبب افزایش قند خون شود. درحال حاضر استفاده طولانی مدت کندروتین سولفات و گلوکز آمین توصیه نمی‌شود.

12- آیا داروهای گیاهی در درمان آرتروز موثر است؟

بعضی از گیاهان دارویی دارای اثرات نسبی مفیدی هستند که از آن جمله می‌توان به گیاه پنجه شیطان(که قرصهای آن به تلتونال معروفند) اشاره کرد ولی برخی از قبیل زنجبیل تاثیرات قطعی ثابت شده ای ندارند . هر چند توصیه‌هایی در مورد سودمندی سویا‌، مواد غذایی سرشار از امگا 3 و حتی ادویه جات در مبتلایان به آرتروز شده است .

13- آیا طب سوزنی در درمان آرتروز مفید است؟

طب سوزنی در مراحل اولیه و شدتهای پائین و متوسط آرتروز زانو می‌تواند موثر باشد و سبب کاهش درد و بهبود حرکات مفصل ‌شوند‌، اما اثرات طولانی مدت این روش‌ها هنوز روشن نیست.

14-آیا تاثیر تزریقات داخل مفصلی دائمی‌است؟

شایعترین تزریقاتی که در داخل زانو انجام می‌شود شامل تزریق استروئید(کورتون) ویا تزریق دوره‌ای هیالورونیک اسید که به آمپولهای ژله‌ای معروف شده‌اند می‌شود. استفاده مناسب از هر دوی این تزریقات می‌تواند اثرات مفید ولی موقتی در تسکین درد و بهبود عملکرد بیماران داشته باشد. این درمان باعث می‌شود که در فرصت چند ماهی که از شدت درد کاسته می‌شود امکان انجام ورزش و کاهش وزن و اثرات دراز مدت ناشی از آن‌ها فراهم شود. اما تزریقات مکرر کورتون درون مفصلی بخصوص در فواصل کوتاه و به ویژه درمبتلایان به استئوپروز (پوکی استخوان) توصیه نمی‌شود. استفاده ازمحصولات مختلف هیالورونیک به دلیل نداشتن برخی از عوارض جانبی کورتون‌های داخل مفصلی رو به افزایش است و ممکن است تاثیر آن‌ها طولانی مدت‌تر باشد اما این دارو‌ها نیز اثر قطعی و ثابت شده‌ای در غضروف‌سازی و بهبود دائمی مفاصل آرتروزی ندارند و بیشتر جنبه روغن کاری مفاصل و بهبود حرکت در آنها را دارند .

15- درمانهای فیزیوتراپی موثر در آرتروز چیست ؟

درمانهای فیزیوتراپی نیز با بهره گیری از سرما، گرما، تحریک الکتریکی و ورزش درمانی می‌توانند اثرات مفیدی در مبتلایان به آرتروز مفاصل داشته باشند. استفاده طولانی مدت از دستگاه‌ها‌ی تحریک الکتریکی (TENS ) در موارد درد مزمن متوسط تا شدید، به ویژه وقتی بیماران به دلایل شخصی و یا بیماریهای همراه امکان اعمال جراحی تعویض مفصل را ندارند می‌‌تواند کمک کننده باشد.

16- آیا کفش و کفی طبی و وسایل کمکی حرکت دردرمان مبتلایان به آرتروزمفید است ؟

در بیماران مبتلا به آرتروز زانو و شست دست گاهی تجویز وسایل کمکی حرکت‌، کفش و کفی طبی لازم است . در مورد آرتروز زانو‌ها‌، کفش و کفی مناسب باید بر اساس معاینه و تجویز پزشک تهیه شود و برای انتخاب صحیح آن باید علاوه بر وضعیت زانو‌ها مواردی چون معاینات مچ پا و نحوه قرارگیری کشکک مورد ارزیابی قرار گیرد. استفاده از کفی‌ها با لبه داخلی در افرادی که دچار زانوی ضربدری (والگوس) هستند و استفاده از کفی‌های با لبه خارجی به همراه بانداژ مفصل ساب تالار در افرادی که دچار زانوی پرانتزی (واروس) هستند و همچنین بانداژهای خاصی که کشکک را به سمت داخل زانو می‌آورد‌، توصیه می‌شود.
وسائل کمکی حرکت مانند عصا می‌تواند تا 25 درصد از وزن بر روی پای مقابل را کاهش دهد و سبب کاهش درد و بهبود عملکرد شود از این رو استفاده از عصا در سمت مقابل در برخی بیماران آرتروزی توصیه می‌شود. اما استفاده از زانوبند طبی در مراحل اولیه آرتروز توصیه نمی‌شود.

17- ارتروزمفصل زانوچه تاثیری بر عضلات اطراف زانو دارد ؟

آرتروز زانو به دلیل کم تحرکی ناشی از درد سبب می‌شود ، قدرت عضلات پیرامون زانو کاهش یابد. از سوی دیگر کاهش قدرت عضلات سبب ایجاد و افزایش شدت آرتروز می‌شود. در بسیاری از بیماران عدم تناسب بین قدرت و انعطاف‌پذیری عضلات سبب تشدید آرتروز می‌شود.

18- چه ورزش‌هایی در درمان بیماران مبتلا به آرتروز سودمند است و چگونه باید ورزش درمانی تجویز گردد ؟

انجام ورزش‌های آبی و آیروبیک (هوازی) هر دو در بهبود آرتروز سودمندند. ورزش‌های گوناگون هم از میزان درد می‌کاهند و هم سبب بهبود حرکت و عملکرد مفاصل آرتروزی می‌شوند. علاوه بر ورزش‌های تقویتی عضلات بویژه عضله چهار سر و نزدیک کننده‌های ران، تمرینات کششی برای افزایش انعطاف پذیری عضلات پشت و کنار ران و حتی تمرینات تعادلی می‌تواند مفید واقع شود. پیاده‌روی یکی از مناسب ترین ورزش‌ها در مبتلایان به آرتروز زانو است اما باید از حرکت روی سطوح شیبدار به ویژه سر پائینی پرهیز شود. همچنین دوچرخه ثابت با ارتفاع بلند صندلی به دلیل این که بخشی از وزن بیمار توسط صندلی دوچرخه تحمل می‌شود و از فشار بر زانوها می‌کاهد به ویژه در افراد چاق مناسب‌تر است.باید در نظر داشت که ورزش درمانی برای هر فرد متناسب با شرایط سنی و جسمی، بیماری‌های همراه(زمینه‌ای)، شدت آرتروز و یافته‌های معاینات بالینی وی تجویز می‌شود. درست مثل هر نسخه دارویی که در آن شکل دارو، دوز، زمان استفاده و ملاحظات و احتیاط‌های حین مصرف دارو مشخص است، تجویز ورزش در بیماران نیز باید توسط پزشک انجام شود و در هرنسخه ورزشی نوع ورزش، شدت، طول مدت هر جلسه و تعداد جلسات در روز و هفته و احتیاط‌های حین ورزش مشخص باشد

19- ورزش تای چی چیست آیا این ورزش برروی مبتلایان به آرتروز موثر است ؟

ورزشی تای چی یکی از ورزش‌های سنتی چینی است که اساس این ورزش شامل حرکات ریتمیک وآهسته است که در سالمندان و به ویژه مبتلایان به آرتروز و استئوپروز(پوکی استخوان) مورد توجه پزشکان و بیماران واقع شده است. این ورزش موجب افزایش ریلکسیشن(آرام‌سازی)‌، بهبود قدرت و تعادل‌، انعطاف‌پذیری و اعتماد به نفس می‌شود. تحقیقات اولیه نشان داده است که این ورزش در بهبود علائم بیماران بالای 65 سال مبتلا به آرتروز زانو موثر بوده است .

20- در درمان آرتروز چه زمان جراحی توصیه می‌شود؟

جراحی معمولا در مواردی که آرتروز شدید باعث اختلال در فعالیت بیمار شده باشد ومعضلات بیمار به درمان‌های غیر جراحی پاسخ نداده باشند در نظر گرفته می‌شود.یکی از مواردی که در جراحی‌های نواحی آرتروزی مهم است‌، در نظر گرفتن یک دوره مناسب توانبخشی قبل وپس از اعمال جراحی است که شامل آموزش بیماران‌، تمرین درمانی و به کارگیری روش‌های مختلف فیزیوتراپی است. روش‌های مختلف جراحی ممکن است به صورت آرتروسکوپی و یا جراحی باز انجام شود.در روش آرتروسکوپی معمولا از طریق سوراخهای ریزی جراحی انجام می‌شود.جراحی‌های ارتوپدی بر حسب شرایط بیمار ونظر پزشک از یک شستشو و تمیز کردن فضای مفصلی تا تعویض کامل مفصل متفاوت اند.

21- درمان‌های نوین در مبتلایان به آرتروز چیست ؟

از درمان‌ها جدید آرتروز ژن درمانی‌، استفاده از سلول‌های بنیادی و پلاسمای غنی از پلاکت شده است . اساس کاربرد این درمانها استفاده از توان بیولوژیکی بدن در پاسخ به آسیب‌ها و اختلالات موجود است.

22- تزریق سرم غنی از پلاکت ( PRP) ( Platelet Rich Plasma ) چیست ؟

اساس استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت بر این پایه بنا شده است که پلاکت‌ها که از سلول‌های موجود در خون انسان هستند دارای دانه‌هایی هستند که مواد موجود در آنها از جمله عوامل رشد مختلف می‌تواند در روند ترمیم بافتها و تسریع التیام نسوج موثر باشد.در این روش از بیماران سی تا پنجاه سی سی خون گرفته می‌شود و پس از دو مرحله سانتریفیوژ سه تا پنج سی سی از پلاسمای غنی از پلاکت که غلظت پلاکت‌ها در آن حدوداً یک میلیون در میکرولیتر یعنی به طور متوسط 5 برابر غلظت پلاکت در خون طبیعی است درون مفصل بیمار تزریق می‌شود .
پزشکان امیدوارند که استفاده از این روش با افزایش غلظت فاکتورهای رشد سبب بهبود ترمیم بافتها و از جمله بهبود آرتروز بیماران شود.

23- نکات لازم در کاربرد PRP در طب فیزیکی و توانبخشی چیست؟

PRP خط اول درمان مبتلایان به آرتروز نیست. نکته دوم اینکه سایر درمانهای فیزیکی و توانبخشی از جمله ورزش درمانی صحیح و اصلاح الگوی مناسب زندگی باید در ادامه درمان با PRP ادامه یابد و در آخر اینکه پلاسمای غنی از پلاکت جایگزین درمانهای جراحی ارتوپدی از جمله تعویض مفصل در مبتلایان به آرتروز شدید نیست .

1- پوکی استخوان چیست؟

پوكي استخوان بمعنی كاهش تراكم استخواني است در پوكي استخوان سوراخ‏هاي ما بين شبكه‏ها (لايه داخلي) بعلت تخريب بافت بزرگ می شوند ، این عارضه در طول زمان باعث ضعیف‌شدن استخوان‌ها و افزایش احتمال شکستگی در آنها می‌شود.

2- عوامل که موجب مستعد شدن پوكي استخوان می شوند کدامند ؟

- عوامل قابل كنترل شامل ( ورزش نكردن /كمبود كلسيم / كمبود ويتامين / D سيگار كشيدن / رژيم غذايي /استفاده طولانی مدت از داروهای استروئیدی )

- عوامل غيرقابل كنترل شامل سن/ جنس/ يائسگي /سابقه فاميلي / نژاد/ وزن و اندازه استخوانها/ بيماري مزمن .

3- علائم پوکی استخوان چیست؟

از دست‏دادن استخوان‏ها به طور خاموش و بي‏سر و صدا اتفاق مي‏افتد و اغلب هيچ علامتي تا زمان که مقدار زیادی از کلسیم موجود در استخوان از بین برود و بیماری پیشرفت کند وجود ندارد. علائم این بیماری شامل شکستگی استخوان، کمر درد یا قوز پشت است.همچنین ممکن است قد شما در طول زمان کوتاه‌تر شود، زیرا پوکی استخوان می‌تواند باعث متلاشی‌شدن استخوان‌های ستون فقرات شود.

4- آیا درد استخوان می تواند بعلت پوکی استخوان باشد؟

پوکی استخوان درد ندارد ولی تنها وقتی که باعث شکستگی موضعی در استخوان می شود .درد ایجاد می کند. این شکستگی ها عمدتا" در ستون فقرات و لگن ایجاد می شوند. در صورت تکرار شکستگی های کوچک در ستون فقرات، احتمال ایجاد انحراف در ستون فقرات می گردد که این اختلال می تواند دردهای دائم ایجاد کند .

5- روش‌های تقویت استخوان‌ها چیست ؟

انجام اعمال زیر در تقویت استخوان‌ها مهم است:

ورزش: فعالیت جسمی تحمل وزن سبب تقویت استخوان ها و بهبود تعادل می شود. با افزایش سن هر چه بیمار فعال تر و متناسب تر باشد، احتمال افتادن و شکستن استخوان کمتر است.

تغذیه خوب: از رژیم غذایی متعادل که دست کم روزانه حاوی 1000 میلی گرم کلسیم باشد استفاده کنید . وزن کم داشتن یا از دست دادن مقدار زیادی وزن به صورت غیر ارادی با ضعف سلامت استخوان و بالاتر بودن خطر شکستگی همراه است.

ترک سیگارو قطع مصرف الکل: سیگار کشیدن و مصرف الکل سبب تسریع از بین رفتن استخوان می شود.

6- بهترین ریزمغذی‌ها برای تقویت استخوان‌ها چیست ؟

دوماده کلیدی برای کمک به رشد و تقویت استخوان‌ها، کلسیم و فسفر هستند.

علاوه بر این دو ماده معدنی ، مصرف سایر ویتامین‌ها، ریزمغذی‌ها، پروتئین‌ها و املاح معدنی نیز به مقدار کمتر و در حد متعادل برای حفظ سلامت و تقویت استخوان‌ها ضروری است. برای دستیابی به این هدف، داشتن برنامه غذایی مناسب در تمام گروه‌های سنی حیاتی است.

کلسیم یک ریزمغذی حیاتی در بدن است که به انقباض و انبساط عضلات کمک می‌کند. همچنین رژیم غذایی غنی از کلسیم برای داشتن استخوان‌ها، دندان‌ها و بافت‌های نرم سالم ضروری است. برای جبران کمبود کلسیم و مشکلات مرتبط با آن، معمولا قرص‌های مکمل کلسیم تجویز می‌شود که البته مصرف این مکمل‌ها باید زیر نظر پزشک‌ متخصص باشد.

7- چه مواد غذایی بروز پوکی استخوان را تسریع می کنند ؟

زیاده روی در مصرف مواد حاوی پروتئین، نمک طعام، نوشیدنی های حاوی کافئین و نوشابه های گازدار به علت فسفاتی که در ترکیب خود دارند بروز پوکی استخوان را تسریع می کنند. استفاده نکردن از منابع شیر، لبنیات کم چربی و سایر موادغذایی حاوی کلسیم مثل انواع کلم ، بادام و کنجد زمینه پوکی استخوان را فراهم می آورند.

8- آیا مصرف بیش از حد کلسیم مضر است؟

مصرف کلسیم بیش از حد مورد نیاز مضر می باشد. در صورت مصرف بیش از حد مکمل های کلسیم، کلسیم اضافی بعد از عبور از کلیه از طریق ادرار دفع می شود. در برخی از افراد این مسئله خطر ابتلاء به سنگ کلیوی را افزایش می دهد. برخی از مطالعات از ارتباط مصرف مکمل های کلسیم با بیماری های قلبی گزارش داده اند ولی این یافته ها قطعی نیستند. برای اطمینان بیشتر سعی کنید احتیاجات روزانه کلسیم خود را از طریق خوردن غذاهای غنی از کلسیم رفع کنید و در صورت کافی نبودن مقدار مصرفی از مکمل ها استفاده شود.

9 - آیا کافئین کلسیم بدن را از بین می برد؟

کافئین جذب کلسیم را به مقدار کمی کاهش می دهد. نوشیدن بیش از سه فنجان قهوه در روز ممکن است برای سلامتی مضر باشد. اگر از نوشیدن قهوه و چای لذت می برید باید میزان کلسیم از بین رفته را از طرق دیگر جبران کنید.

10 - یک فرد مونث به چه مقدار کلسیم در طی یک روز نیاز دارد؟

قبل از یائسگی هر روز به 1000 میلی گرم کلسیم نیاز دارید. بعد از یائسگی اگر استروژن مصرف می‌کنید هر روز به 1000 میلی گرم کلسیم نیاز دارید. اگر استروژن مصرف نمی‌کنید هر روز به 1500 میلی گرم کلسیم نیاز دارید. زنان باردار یا شیرده 19 سال به بالا به روزانه 1000 میلی گرم کلسیم و IU 400-800 ویتامین D نیاز دارند. زنان باردار با سن 18 سال و پایین تر به روزانه 1300 میلی گرم کلسیم و IU 400-800 ویتامین D نیاز دارند.

11 – منبع غنی کلسیم در چه غذاههایی است؟

منابع خوب کلسیم، فرآورده‌های لبنی بدون چربی و کم چرب هستند. از دیگر منابع کلسیم شامل باقلا خشکیده، ماهی ریز(ساردین) و کلم بروکلی است.

12 – اگر کسی دچار پوکی استخوان شود آیا به این معنی است که کلسیم به مقدار کافی مصرف نمی کند؟

بسیاری از عوامل به بروز پوکی استخوان کمک می کنند که یکی از آنها فقدان کلسیم می باشد. با این حال افرادی که غذاها و مکمل های حاوی کلسیم به اندازۀ کافی دریافت می کنند نیز می توانند در معرض خطر پوکی استخوان باشند. عوامل دیگر در بروز پوکی استخوان عبارتند از: سابقه خانوادگی، ورزش نکردن، سیگار کشیدن، جذب ناکافی ویتامین D، ابتلاء به برخی از بیماریها و یا مصرف برخی از داروها که باعث پوکی استخوان می شوند.در هر حال مصرف کافی کلسیم، ویتامین D و ورزش کردن منظم هم ضامن قطعی برای جلوگیری از پوکی استخوان نمی باشند، اما این عوامل به داشتن استخوانهای سالم تر کمک می کنند.

13 – چرا پوکی استخوان در بین زنان رایجتر از مردان است ؟

حجم استخوان در زنان کمتر از مردان است. معمولا عمر زن‌ها از مردان بیشتر و مصرف کلسیم در آنها کمتر است. زن‌ها برای قوی نگهداشتن استخوانهای‌شان به هورمون زنانه استروزن نیز دارند.در زنان میزان از دست رفتن استخوان پس از یائسگی که میزان هورمون استروژن افت پیدا می کند، سرعت می‌گیرد.

14 – آیا تغذیه غلط در دوران کودکی موجب پوکی استخوان می گردد ؟

پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان ها یا استئوپنی گرچه تظاهرات بالینی خود را در دوران میانسالی و سالمندی نشان می دهند ولی بذر آن در ایام کودکی و جوانی افشانده می شوند. عدم تغذیه متناسب و فعالیت های بدنی در دوران کودکی باعث بروز این بیماری می شود.

15 – کدام فعالیت ورزشی در کودکان و نوجوانان باعث افزایش تراکم استخوان ها می شوند؟

انجام فعالیت های ورزشی مثل دویدن، پریدن، فوتبال ، والیبال و ژیمناستیک با تحمل وزن بدن همراهند باعث افزایش جذب کلسیم دریافتی در بدن می شود . انجام فعالیت های ورزشی یک نوع بیمه برای حفظ تراکم استخوان ها در سنین بزرگسالی تلقی می شود.

16 – آیا شنا و دوچرخه سواری باعث افزایش تراکم استخوان ها می شوند؟

شنا و دوچرخه سواری گرچه باعث افزایش تراکم استخوان ها نمی شوند . ولی به عنوان ورزش های محافظت کننده دستگاه گردش خون، عضله قلب و تقویت کننده عضلات تلقی می شوند.

17 – چه قسمت‏هايي از بدن در پوکی استخوان دچار شكستگي مي‏شوند؟

ستون فقرات / قسمت فوقاني استخوان ران / استخوان لگن / استخوانهای مچ دست / قسمت فوقاني استخوان بازو

18 – آیا خانمی که زایمان ههای متعدد داشته است بیشتر در معرض خطر بروز پوکی استخوان می باشد؟

تحقیقات زیادی در مورد اینکه آیا بارداری در داشتن تراکم استخوان پایین تر و یا افزایش پوکی استخوان نقش دارد، انجام شده است. بیشتر این تحقیقات نشان داده اند که در طی زمان بارداری، ممکن است از دست رفتن استخوان رخ دهد، اما معمولاً بلافاصله پس از زایمان استخوانهای از دست رفته جایگزین می شوند.

زنان در دوران بارداری بخصوص سه ماهۀ دوم و سوم کلسیم بیشتری را جذب می کنند. این جذب اضافی کلسیم، به نیاز جنین برای تکامل کمک می کند. تغییر دیگری که در دوران بارداری ممکن است رخ دهد این است که افزایش استروژن در سه ماه سوم از استخوان محافظت می کند. همچنین یک مادر باید وزن زیادی را به دلیل اضافه وزن بارداری تحمل کند.

مطالعات نشان می دهند که داشتن حتی بیش از 10 فرزند، شانس ابتلاء به پوکی استخوان در مراحل بعدی زندگی را افزایش نمی دهد. حتی تحقیقات نشان می دهند که چندین بار بارداری موجب جلوگیری از پوکی استخوان و شکستگی آن می شود. بر اساس برخی از یافته ها، زنانی که هرگز باردار نشده اند ممکن است در معرض خطر بیشتر از دست دادن استخوان ها و پوکی استخوان باشند. برای زنانی که در سن نوجوانی باردار شده اند اثرات بارداری، بر سلامتی استخوان آنها در مراحل بعدی زندگی هنوز مشخص نشده است. و به مطالعات بیشتری نیاز می باشد

19 – آیا آهسته دویدن برای داشتن استخوانهای محکم یک ورزش مناسب است. از نظر شما آیا دویدن برای بیمارانی که مشکل پوکی استخوان دارند ورزشی مناسب می باشد؟

آهسته دویدن یک نوع فعالیت تأثیرگذار برای داشتن استخوانهای محکم می باشد، اما احتمال شکستگی استخوانها را افزایش می دهد. آهسته دویدن برای بیشتر افرادی که سابقه پوکی استخوان دارند ورزشی مناسبی محسوب نمی شود. راه رفتن با سرعت و قدرت، ایمن تر از آهسته دویدن است و به همان اندازه مؤثر برای رسیدن به مزایای سلامتی ورزش کردن است. پزشکی که به سوابق پزشکی و میزان تراکم استخوان شما واقف می باشد، هدایتگر مناسبی برای پاسخ به سؤال های شما در مورد راه رفتن، دویدن و میزان فعالیت مناسب برای شما می باشد.

20 – برای بیماران با پوکی استخوان کدام حرکت ورزشی مناسب نمی باشد؟

باید از هر نوع حرکتی که نیاز به خم شدن به سمت جلو (مثل خم شدن به اندازه ای که نوک انگشتان پایتان را لمس کنید) داشته باشد پرهیز کنید. هنگامی که شما از کمر به سمت جلو خم می شوید شانه ها و کمرتان خم می شود. در این حرکت ستون فقرات نیز خم می شود که خطر شکستگی ستون فقرات را افزایش می دهد.
فعالیتهای زیادی که شامل خم شدن ستون فقرات هستند را می توان به گونه ای دیگر از طریق خم کردن زانو و لگن انجام داد. حرکات چرخشی آهسته برای اکثریت مردم ایمن است. باید از هر نوع حرکت چرخشی که با فشار همراه است جلوگیری کنید (مثل حرکت کامل بدن در هنگام بازی گلف و یا حرکت بدن در زمان بازی تنیس). برای اطلاعات بیشتر در مورد تمرینات ایمن و مناسب برای خود با پزشک خود مشاوره کنید.

21 – آیا داروهای بیس فسفونات سبب بهبود پوکی استخوان می شوند یا از شدید تر شدن آن جلوگیری می کنند؟

داروهای بیس فسفونات شکستن استخوان ها را به تعویق می اندازند. هنگامی که شروع به مصرف این داروها می کنید امکان شکستن استخوان های نسبت به قبل کاهش پیدا می کند ولی استخوان سازی با همان سرعت طبیعی انجام می گیرد. برای برخی از افراد این داروها سبب افزایش تراکم استخوان نیز می شود. اما برای برخی دیگر، این داروها کمک به حفظ تراکم استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان می کند. عکس العمل بدن هر فرد نسبت به این داروها متفاوت می باشد. این داروها با جلوگیری از کاهش بیشتر تراکم استخوان سبب کاهش احتمال شکستگی می شوند.

22 – بیس فسفونیت ها چگونه تاثیر می کنند؟

مصرف بیس فسفونیت ها سبب آهسته شدن جریان شکسته شدن استخوان می شود اساساً بیس فسفونیت ها را باید با یک فاصله مصرف کرد. مصرف این داروها به طور مؤثر سبب حفظ یا نگاهداری تراکم استخوان ضمن یائسگی شده و از احتمال شکستن استخوان در نتیجه پوکی استخوان می کاهد.

23 – عوارض جانبی رایج قرص های بیس فسفوناتی کدام است و پیشگیری از این عوارض چه اقداماتی باید کرد؟

عوارض جانبی قرص های بیس فسفوناتی عبارتند از :ناراحتی معده و سوزش سر دل است . باید این داروها را با معده خالی و یک لیوان بزرگ آب مصرف کرد. پس از خوردن قرص نباید به مدت 30 تا 60 دقیقه دراز کشید یا خم شد تا از بازگشت دارو به مری جلوگیری شود.

24 – برای درمان استئوپوروز،چه مدت باید بیس فسفونیت را مصرف کرد؟

ایمنی و تاثیر بخشی بیس فسفونیت ها در پیشگیری از شکستگی های استخوان تهیگاه و ستون فقرات به مدت 3 تا 5 سال ثابت شده است.بعد از 5 سال درمان، ر یقین به تاثیر این داروها کمتر می شود. نکته ای که مشخص است آنکه حتی اگر مصرف این داروها قطع شود ، آثار مثبت آنها ادامه می یابد . به این جهت بعد از مصرف بیس فسفونیت به این مدت ، مقدار این دارو در استخوان ها برای ساخته شدن استخوان به حد کافی است. پس از آنکه 5 سال از مصرف بیس فسفونیت گذشت دارو را بهتر است قطع گردد.


فیزیوتراپی (physiotherapy)چیست ؟

فیزیوتراپی به‌معنای درمان جسم است. فیزیوتراپی ازدو بخش تشکیل شده است که شامل «فیزیو= جسمانی و یا طبیعی» و «تراپی=درمان»، فیزیوتراپی یکی از شاخه های پیرا پزشکی است در این شیوه‌ از درمان بیماری‌ها و اختلالات عصبی-ماهیچه ای-اسکلتی با کمک تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است.

حیطه‌ فعالیت فیزیوتراپی بیشتردرکدام بیماریهای است ؟

• بیماریهای دستگاه حرکتی (ارتوپدی).
• بیماریهای دستگاه قلبی و تنفسی.
• بیماریهای دستگاه اعصاب محیطی و مرکزی
• بیماریهای زنان و زایمان
• بیماریهای اطفال و کودکان
• بیماریهای پوستی و سوختگیها
• بیماریهای شغلی.
• بیماری های روماتیسمی
• درد و کنترل درد.
• فیزیوتراپی در جراحی ها
• فیزیوتراپی در آسیب های ورزشی

مرکز فیزیوتراپی شامل چه بخش هایی است ؟

• بخش الکتروتراپی
• بخش تمرین درمانی (مکانوتراپی)
• بخش آب درمانی (هیدروتراپی)

روشهای درمانی در فیزیوتراپی چیست ؟

الکتروتراپی توسط دستگاههای گوناگون الکتریکی درد بیمار کاهش یافته و پروسه ترمیم بافتها را سرعت می بخشد در این روش از موارد زیر استفاده می شود
الف) امواج مادون قرمز و ماوراء بنفش
ب) تحریکات الکتریکی پوستی
ج) امواج مافوق صوت
د) میدانهای الکتریکی و مغناطیسی
هـ) لیزر
حرکت درمانی حرکت دادن قسمتهای مختلف بدن بوسیله خود بیمار یا متخصص فیزیوتراپی حرکت درمانی نامیده می شود این روش درمانی مورد استعمال وسیعی برای معالجه ضایعاتی بدن دارد خصوصاْ مدت زمانی که بیمار بستری است بایستی حرکت را شروع نمود تا از خشک شدن مفصل و سفت شدن مفصلهای جلوگیری نمود.

ماساژ یکی از قدیمی ترین روشهای درمانی است که توسط متخصص فیزیوتراپی به کمک دست یا از طریق دستگاه ماساژ الکتریکی صورت می گیرد آبدرمانی یا هیدروتراپی در این روش از آب به شکل استخر یا حوضچه های آب گرم یا آب معدنی و …….. استفاده می شود. مهارتهای درمان با دست(Manual Therapy)

اهداف فیزیوتراپی در برخورد با بیماران چیست ؟

هدف اصلی فیزیوتراپی مستقل نمودن بیمار در طول زندگی می باشد.که این با اقدامات زیر انجام می گردد.
• کاهش دردهای عضلانی و مفصلی
• کاهش اسپاسم عضلانی
• کاهش التهاب و تورم
• تسریع در پروسه ترمیم بافتی
• بهبود دامنه حرکتی (ROM) مفاصل
• جلوگیری از ضعف و آتروفی عضلانی
• تقویت عضلات
• افزایش انعطاف پذیری
• بهبود کنترل حرکتی (Motor control) ازطریق افزایش تعادل، هماهنگی و آموزش برنامه هایی جهت ایجاد مهارت های حرکتی
• استقلال هرچه سریع تر بیمار جهت برگشت به فعالیت های روزمره
• پیشگیری از آسیب مجدد ازطریق آموزش به بیمار، خانواده و جامعه
• بهبود فعالیت دستگاه تنفسی
• افزایش کارایی دستگاه قلبی-عروقی
• حمایت های روحی، تقویت اراده و افزایش انگیزه

ليزر چیست ؟

لیزروسیله ای است که نور را به صورت پرتوهای موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند ساطع می‌کنند. این دستگاه از ماده‌ای جمع کننده یا فعال کننده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرژی بیرونی (از نوع الکتریسیته یا نور) به وجود آمده، تقویت می‌کند.

واژه لیزر ( Laser)‏ سرواژهٔ عبارت «Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation» به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» است.

كاربردههای ليزر دربیماریهای عضلاني – اسكلتي چیست ؟

ازكاربردههای ليزر دربیماریهای عضلاني – اسكلتي عبارتند از كنترل درد ، آرتريت ، كمردرد، گردن درد، نقاط ماشه ای، دردهاي مزمن، التهاب مفصل، التهاب تاندون، اپي كوندليت ، ترميم زخم می باشد.

در چه موارد ازليزرهاي كم توان استفاده نمی شود؟

تابش مستقيم روي چشم ، 4 تا 6 ماه پس از راديوتراپي ، در مناطق خونريزي دهنده، به صورت موضعي روي غدد اندوكرين

مواردي که بايد ليزر با احتياط به كار برده شود ؟

تشنج / تب / بدخيمي/ برروي كمر و شكم در دوران بارداري / نوزادان و جنين/ گنادها / بر روي صفحات رشد بسته نشده / بيماران با کاهش هوشیاری/ مناطق با اختلال حس/ بافت عفوني / بر روي گانگليون سمپاتيك، اعصاب واگ و قلب، در بيماران قلبي / افراد حساس به نور

چه تكنيكهايي در مورد ليزرهاي كم توان به كار گرفته مي‌شوند‌؟

تماس مستقيم
بدون تماس (در اين حالت فاصله پروب از سطح پوست حدود 0.5 - 1 سانتیمتر بايد باشد.

آیا لیزر علاوه بر تسکین درد اثر درمانی و ترمیمی هم دارد؟

تصور اینکه لیزر مانند داروهای مسکن ، فقط باعث کاهش درد می شود و اثر درمانی ندارد اشتباه است. لیزر باعث ترمیم بافت می گردد و اثر مستقیم درمانی دارد و به علت ترمیم بافت بطور غیر مستقیم باعث کاهش درد می گردد.

اگر دوز استفاده شده در ليزر بيش از حد مجاز باشد، چه اتفاقي خواهد افتاد ؟

طبق قانون Arndt – Schultz ، تأثير ليزر بر بافت هاي بيولوژيك به شدت تحريك وابسته است و اگر شدت تحريك بيش از حد باشد، تأثيرات مهاري بر بافت خواهد گذاشت. لذا در صورتيكه دوز درماني از حد مجاز بالاتر باشد، شاهد اثرات مهاري بر پروسه مورد نظر خواهيم بود.

مگنتوتراپی (Magnetic Fieled Therapy) روی چه بیماریهایی اثر درمانی دارد؟

اثر ثابت شده و مؤثر مگنتوتراپی در درمان پوکی استخوان و شکستگی هاست. مگنتوتراپی هم در پیشگیری از ایجاد و تشدید پوکی استخوان و هم در درمان آن( به همراه دارودرمانی) اثر بسزایی دارد.

آیا مگنتوتراپی خطرات و عوارضی هم دارد؟

تا کنون هیچ عارضه یا خطری در استفاده از مگنتوتراپی مشاهده نشده و مطالعات مختلف حاکی از بی خطر بودن این روش درمانی می باشد. بیمارانی که دارای ضربانساز قلب هستند، مجاز به استفاده از دستگاه مگنتوتراپی نیستند، چرا که در ایجاد ضربان توسط دستگاه ایجاد اختلال می کند.

کیسه داغ ( Hot Pak ) چیست و چه کاربردههایی دارد ؟

کیسه مخصوصی است که از مواد معدنی خاصی ساخته شده و در آب داغ قرار می گیرد ، دارای گرمای مرطوب بوده و ضمن گرم نمودن ناحیه مورد درمان با خاصیت افزایش گردش خون در ناحیه درمان کاربردهای زیر را دارد.
از این روش برای کاهش اسپاسـم، کاهــش درد، کاهش‌چسبندگی،‌ کاهش سفتی بافت نرم،‌ افزایش دامنه حرکتی، کاهش گرفتگی عضله و آماده‌سازی‌‌ بیمار‌ برای‌ انجام‌ حرکات‌ ورزشی‌ و تکنیک‌های‌ درمانی استفاده می‌شود.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) چیست و چه کاربردههایی دارد ؟

با استفاده از جریان الکتریکی از طریق پوست باعث تحریک عصب ناحیه درمان می شویم . که با اشکال مختلف و به صورت ضربه‌ای و نرمال طراحی شده است و از طریق بسته شدن دریچه درد و ترشح آندروفین باعث تسکین درد می‌شود.
TENS جهت کاهش‌ دردهای عصبی،‌ کاهــش اسپاسم، کاهش دردهای متعاقب اعمال جراحی،‌ کاهش ‌دردهای ‌متعاقب‌ صدمات ‌و ضایعات ‌ورزشی، کاهش دردهای مزمن و مداوم مثل کمر درد و سردرد استفاده می‌شود.

ماساژچیست و چه آثاری دارد ؟

ماساژ عبارت است از یک سری حرکات منظم و ریتمیک که توسط یک فیزیوتراپیست ماهر و یا با استفاده از یک دستگاه ویبراتور انجام می‌شود و روی سیستم عصبی عضلانی و گردش خون تأثیر می‌گذارد.
آثار ماساژ عبارت‌اند از: ایجاد آرامش در بدن،‌ کاهش‌چسبندگی،‌ کمک به بازگشت خون، کاهش درد،‌ تخلیه ترشحات ریه و کاهش اسپاسم

امواج مافوق صوت ( Ultra Sound) چیست و چه کاربردههایی دارد ؟

اشعه مافوق صوت با ایجاد گرمای عمقی در بدن باعث افزایش گردش خون و نفوذ پذیری غشای سلولی و نیز تخلیه منطقه درمان از مواد دردزا می‌شود. از این روش برای از بین بردن چسبندگـی، کاهش التهاب،‌ کاهش اسپاسم عضلانی، کاهش درد، آزاد‌سازی‌‌ بافت‌ از مواد دردزا و افزایش‌دامنه‌حرکتی استفاده می‌شود.

الکتروتراپی چیست؟

معالجه با جریان الکتریسیته یا الکترو درمانی، استفاده از انرژی الکتریکی به عنوان یک درمان پزشکی است. در طب، معالجه با برق می تواند به انواع مختلف درمان ها، از جمله استفاده از دستگاه های الکتریکی مانند تحریک کننده عمق مغز برای بیماری های عصبی اعمال شود. همچنین از جریان الکترسیته برای افزایش سرعت بهبود زخم ها استفاده می کنند. علاوه بر این ها، اصطلاح "الکتروتراپی" و یا "الکترومغناطیس تراپی" به طیف وسیعی از دستگاه های پزشکی جایگزین و درمانها اطلاق می شود.

کاربردها الکتروتراپی چیست؟

اگرچه تجزیه و تحلیل نشان داده که معالجه با برق می تواند سرعت بهبود زخم ها را افزایش دهد، ولی شواهد موجود برای آن نا کافی است. موثر بودن استفاده از برق در حوزه توانبخشی (تحریک الکتریکی ماهیچه) بررسی و تایید شده است. انجمن درمان فیزیکی آمریکا، استفاده از برق درمانی را برای موارد زیر را موثر می داند:

مدیریت درد
بهبود محدوده حرکتی مفصل
درمان اختلالات عصبی و عضلانی
بهبود قدرت وکنترل
به تاخیر انداختن آتروفی عضله
بهبود جریان خون موضعی
بهبود تحرک مفاصل
کشش مکرر موجب جمع شدن بافت های نرم و کوتاه می شود
ترمیم بافت

چیست؟ Shock Wave Therapy

شوک ویو یک تغییر فشار سریع می باشد که به سرعت در یک فضای سه بعدی منتشر می گردد .در این روش امواج صوتی با میزان انرژی بالا و بصورت غیر تهاجمی و بدون دارو به بافت تحت درمان اعمال می گردد و باعث پیدایش اثرات ضد درد و التهاب می شود.

Shock Wave Therapyدر درمان چه بیماریهایی استفاده می گردد؟

این دستگاه درروشهای طب فیزیکی و توانبخشی، فیزیوتراپی، ارتوپدی و طب ورزشی کاربرد داشته و جهت درمان بیماریهای زیر مورد استفاده قرار می گیرد:
• خار پاشنه
• آرنج تنیس بازان Tennis Elbow
• درد و بی حرکتی شانه
• درد ناحیه کمر
• درد تاندون آشیل
• کشیدگی تاندون کشکک
• انبساط عضلانی
• درد کشاله ران
• درد لگن و موارد مشابه

مدت زمان هر جلسه وتعداد جلسات Shock Wave Therapy چقدر است ؟

مدت زمان هر جلسه درمانی تقریباً 5 تا 10 دقیقه می باشد و اغلب بیماریها نیاز به 3 تا 5 جلسه درمان دارند. در حالت کلی بر اساس تحمل بیمار و پاسخگویی بافت تحت درمان، تعداد جلسات درمانی بین 3 تا 10 جلسه می باشد. هر جلسه درمان ادامه جلسه قبلی بوده و نتایج بعد از 2 تا 3 جلسه نمایان می شود، همچنین بیمار ممکن است بهبودی و کاهش درد را در همان جلسه ابتدایی احساس نماید.

توصیه لازم پس از Shock Wave Therapy چیست ؟

بیماران تا 48 ساعت از فعالیت فیزیکی، بخصوص در نواحی تحت درمان باید خودداری کنند.

درمانهای فیزیوتراپی در کدام بیماری ها اختلالات دستگاه عصبی استفاده می شود؟

• سکته مغزی (CVA)
• آسیب طناب نخاعی (SCI)
• بیماری پارکینسون
• بیماری ام اس (مالتیپل اسکلروزیس)
• فلج مغزی
• اختلالات مخچه ای
• آسیب های ضربه ای مغز (TBI)
• سیرنگومیلی (وجود یک کیست پر از مایع مغزی-نخاعی در طناب نخاعی)
• مننگومیلوسل (فتق نخاع و پرده های آن)
• سندرم گیلن-باره. در این سندرم ریشه های اعصاب نخاعی درگیر می شوند.
• پولیومیلیت (فلج اطفال). در فلج اطفال محل درگیری در شاخ قدامی نخاع است.
• فلج بل (Bell's palsy)
• گیرافتادن تنه اعصاب محیطی در نواحی خاص (مثلا سندرم تونل کارپ)
• دیستروفی های عضلانی (مانند دیستروفی عضلانی دوشن و بکر)
• میوپاتی های التهابی (مانند پلی میوزیت، درماتومیوزیت و سارکوئیدوز) و مادرزادی
• میاستنی گراویس

درمانهای فیزیوتراپی در کدام بیماری ها اطفال و کودکان استفاده می شود ؟

• فلج مغزی
• فلج کودکان
• پاچنبری
• کف پای صاف
• سندرم گیلن-باره
• آرتروگریپوزیس (نوعی بیماری مادرزادی که اگرچه گروهی از عضلات سالم هستند، ولی برخی از عضلات تشکیل نمی شوند و بعضی دیگر به طور ناقص ایجاد می گردند که نتیجه آن تغییر شکل مفاصل است)
• تورتیکولی (گردن گجی مادرزادی)
• مننگومیلوسل (فتق نخاع و پرده های نخاع)
• فلج های زایمانی (فلج کامل یا ناقص عضلات اندام فوقانی به علت آسیب شبکه بازویی به هنگام زایمان های سخت و طولانی)

درمانهای فیزیوتراپی در کدام بیماری ها ارتوپدی استفاده می شود ؟

فیزیوتراپی در ارتوپدی بیشتر درارتباط با بیماری ها و اختلالات عضلانی-اسکلتی (Musculoskeletal disorders) است. بعضی از مشکلات ارتوپدی که نیاز به فیزیوتراپی دارند شامل:
• آرتروز مفاصل مختلف (به خصوص آرتروز زانو)
• خشکی مفاصل (مثلا به علت شکستگی ها یا بی حرکتی مفاصل)
• دررفتگی مفاصل
• کشیدگی های عضلانی (استرین) و پیچ خوردگی مفاصل (اسپرین)
• آسیب منیسک های زانو
• تغییر شکل مفاصل
• تاندونیت و بورسیت
• تریگر پوینت (نقطه ماشه ای)
• اختلالات ستون فقرات (مانند افزایش یا کاهش قوس کمر)
• فتق دیسک بین مهره ای
• تنگی کانال نخاعی
• ناهنجاری های ستون فقرات (مانند اسکولیوز و کایفوز)
• سندرم گیرافتادگی شانه
• اختلالات مفصل مچ پا

درمانهای فیزیوتراپی در کدام بیماری ها روماتیسمی استفاده می شود ؟

• آرتریت روماتویید
• اسپوندیلیت آنکیلوزان
• آرتروز (استئوآرتریت) مفاصل
• سندرم بهجت
• استئوکندریت دیسکان
• پلی میوزیت
• درماتومیوزیت
• سندرم مارفان
• روماتیسم غیر مفصلی (مانند میوزیت، بورسیت، تاندونیت، فیبرومیالژی، سندرم درد میوفاشیال)

درمانهای فیزیوتراپی در کدام بیماری ها تنفسی استفاده می شود ؟

• برونشیت مزمن
• آمفیزم
• آسم
• سیستیک فیبروزیس (CF)
• برونشکتازی
• سندرم دیسترس تنفسی
• پنومونی

درمانهای فیزیوتراپی در کدام بیماری ها قلبی-عروقی استفاده می شود ؟

• بیماری شریان کروناری (CAD)
• نارسایی قلبی
• بی کفایتی مزمن وریدی
• وریدهای واریسی

درمانهای فیزیوتراپی در کدام یک از آسیب های ورزشی استفاده می شود ؟

بعضی از مهمترین آسیب های ورزشی که معمولا با درد و تورم، التهاب بافتی، مشکلات دامنه حرکتی و اختلالات عملکردی عضلانی همراه می گردند عبارتنداز:
• ضایعات لیگامانی یا پیچ خوردگی ها
• ضایعات تاندونی
• پارگی منیسک های زانو
• کشیدگی های عضلانی (استرین)
• دررفتگی مفاصل
• شکستگی ها
• بورسیت (التهاب بورس)
• آسیب های مفصلی (به خصوص در زانو، مچ پا و ستون فقرات)

درمانهای فیزیوتراپیست از کدام جراحی ها استفاده می شود ؟

• آرتروپلاستی (تعویض مفصل)
• جراحی های ترمیمی اعصاب محیطی
• جراحی های قفسه سینه و ریه
• جراحی های ترمیمی تاندون ها
• جراحی به دنبال شکستگی ها و دررفتگی ها
• جراحی به علت تومورهای سیستم عصبی
• آمپوتاسیون (قطع عضو)
• جراحی های نواحی فک و صورت
• جراحی های قلب و عروق

ضایعات نخاعی

1- طب سوزنی چيست؟

يك روش درمانی است كه بدن را با استفاده از سوزن های طب سوزنی تشويق به ترميم طبيعی و بهبود عملكرد می نمايد. در این روش درمانی با فروکردن سوزن‌های بسیار نازک به نقاط خاصی از بدن که نقاط مریدینی نامیده می‌شوند باعث تسکین درد و یا درمان مشکل خاصی از بیمار می‌شود

2- تاریخچه طب سوزنی چیست ؟

طب سوزنی ، بر گرفته شده از طب سنتی چین می باشد, که قدمت چند هزار ساله دارد. طب سوزنی نوین با گسترش تحقیقات پزشکی به یک روش نوین با پایه های علمی تبدیل شده است.

3- طب سوزني چگونه عمل مي كند؟

براساس تئوری طب سوزنی ، نقاط مریدینی بر روی مسیرهای خاصی از بدن با نام مریدین‌ها قرار دارند که انرژی حیات که در زبان چینی به آن «چی» گفته می‌شود در آنها جریان دارد. كانالهای انرژی در مسيرهای منظمی در بدن و در سطح آن جريان دارند .انسداد در مسيرهای انرژي باعث ايجاد مشكل در آن مريدين و ساير مريدين ها نيز می شود. هر گاه حرکت انرژی در این کانالها مختل شود, بیماری حاصل می گردد . با تحريك نقاط طب سوزنی , حرکت انرژی در کانالها تصحیح شده و سیستم ترمیم کننده بدن فعال می گردد. , تحريك اين نقاط میتواند متابوليسم ارگانهای درون را تحت تاثير قرار داده و بهبودي را سبب شود .

4- طب سوزنی را از نظر علمی چگونه تقسیم بندی می گردد ؟

طب سوزنی را از نظر علمی به دو بخش تقسیم می گردد

 • طب سوزنی سنتی برگرفته شده از طب سنتی چین می باشد در این نوع به انسان با دیدی فلسفی و سنتی نگاه می کند
 • طب سوزنی نوین یا غربی که بر پایه تحقیقات انجام شده استوار است وبیش از چند ده قدمت ندارد

5- کدام شاخه طب سوزنی در درمان ارجح است ؟

هر کدام از شاخه ها طب سوزنی سنتی و طب سوزنی غربی نقاط قوت وضعفی نسبت به یک دیگر دارند ، ولی وجود یکی نفی کننده دیگری نباید باشد ،از آنجا که هرکدام رهگشای دیگری در بهتر فهمیدن طب سوزنی می باشند .

6- روش درمانی طب سوزنی چگونه است ؟

در این روش درمانی از سوزن هایی از جنس استیل با آلیاژی ویژه و یکبار مصرف استفاده می گردد . نقاط طب سوزنی بر اساس تشخیص بیماری انتخاب می گردد . بیش از 365 نقطه اصلی و مهم ویژه دربدن وجود دارد . طب سوزنی تحریك این نقاط است كه می‌تواند با سوزن باشد، می‌تواند با فشار باشد یا می‌تواند با لیزر یا گرما یا نور یا مغناطیس یا الكتریسیته باشد..این نقاط ثابت است و بر روی 14 خط تحت عنوان مریدین می باشد . پزشک براساس تشخیص سوزن ها را با عمقی مشخص و علمی به میزان نیم سانتی متر یا یک سانتی متر، کمتر یا بیشتر در نقاط ویژه وارد می کند که این به جریان یافتن انرژی حیاتی در مسیرهای مختلف کمک می کند.

7- در طب سوزنی مدت زمان هر جلسه و تعداد جلسات درمانی چگونه است ؟

در هر جلسه سوزن ها باید حدود 20 تا 25 دقیقه در بدن بما نند. بعد از 20 دقیقه بیمار احساس طراوت می‌كند زمان طب سوزنی از 30 یا 40 دقیقه نباید بیشتر باشد اگراین زمان بیشتر از یك ساعت گردد طب سوزنی می تواند مضر باشد .، بیمار انرژی‌اش تحلیل می‌رود و احساس و بی‌حالی می‌كند .

تعداد جلسات بستگي به فرد و نوع بیماری دارد. برای بيماريهاي پيچيده و مزمن جلسات بيشري مورد نياز است مانند يك يا دو جلسه در هفته جهت چندين ماه. و براي بيماريهاي حاد جلسات كمتري مورد نياز است

8- طب سوزنی درچه بیماریهای می تواند نتایج خوبی به دنبال داشته باشد؟

چاقی /میگرن و سردرد/درد عصب سه قلو صورت/ آرتروز گردن / درد کتف ( کتف منجمد).

درد مچ دست و دست / درد کمر و آرتروز کمر/ سیا تیک/ درد زانو(آرتروز ) /درد مچ پا / خار پاشنه

9- آيا طب سوزنی عوارض جانبی دارد؟

معمولآ عوارضی ندارد. در صورتيكه انرژی به بدن راهنمايی شود، مواد شيميايی و هورمونها تحريك می شوند و درمان شروع به اثر گذاشتن می كند. گاهاً علائم اوليه طی چند روز اول تشديد می شود و ممكن است تغييرات عمومی در اشتها، خواب و عادات روده ای و ادراری و مسائل روحی بوقوع بپيوندد. ولي اين مسائل نبايد نگران کننده تلقی شوند زیرا كه نشان دهنده اين هستند كه طب سوزنی اثر گذار است. حتی كاملآ شايع است كه در جلسه اول يا دوم احساس راحتی كامل يا حتی كمي گيجی رخ دهد. اين مسائل دوره كوتاهی دارند و گذرا هستند و برای غلبه بر آنان به استراحت نیاز است.

10- آیا سوزن طب سوزنی دردناک است؟

تجربه در افراد مختلف متفاوت است. بيشتر افراد درد كمي را احساس مي كنند و تعدادی از آنان هيچگونه دردی احساس نمی كنند. سوزنهای طب سوزنی بسيار باريك و ظريف اند و از جنس استیل ضدزنگ هستند. و نداشتن سوراخ در مرکز سوزسر آنان تيز است و هيچگونه شباهتی به سرنگ هایی كه جهت تزريق و خون گيری استفاده می شود ندارند. سوزن ها یکبار مصرف دارای روکش پلاستیکی به نام گاید ( هادی ) می باشند که سبب تسریع در وارد کردن سوزن به بدن می گردد .این افزایش سرعت جهت رد کردن پوست ,که محل تراکم بیشتری از عصب های حسی است, سبب کاهش حس درد است. اضطراب و نگرانی بیمار می تواند سبب افزاش حس درد گردد.

11- آیا طب سوزنی میتواند عفونت را انتقال دهد ؟

در حال حاضر تمامی سوزن های مورد استفاده در طب سوزنی به صورت یکبار مصرف می باشند. در استفاده از سوزنهای يكبار مصرف احتمال عفونت وجود ندارد.

12- اگر در طب سوزني بیمار تمایل به سوزن زدن را نداشته باشد از چه روشهایی باید استفاده کرد؟

در این بیماران میت وانند از روشهای طب سوزنی بی درد مثل : طب فشاری , لیزر کم توان, الکترواکوپانکچر, انواع باد کشها و نور درمانی و .... استفاده کنند.

13- آیا می توان در درمان بیماریها طب سوزني را همراه با داروها استفاده کرد ؟

در برخي از بيماريها طب سوزني فقط جنبه كمكي داشته و نبايد بعنوان تنها روش درمان بكار گرفته شود. در هنگام طب سوزني نبايد داروهاي بيمار بدون مشاوره با پزشك قطع گردد

14- آیا سازمان بهداشت جهانی WHO طب سوزنی را تایید می کند

طب سوزنی در سال 1979طی نشست سازمان بهداشت جهانی WHO ، در پکن، مورد تأئید آن سازمان قرار گرفت .

15- در حیطه طب فیزیکی و توانبخشی زمينه فعاليت طب سوزنی چگونه است

ماهیچه و مفاصل : آرتروز،کمر درد،گردن درد ،درد ماهیچه ،ضعف ماهیچه ،گرفتگی عضله .

نورولوژی :،سر درد، میگرن ،بیماری های عصب مثانه ،پارکینسون ،دردهای بعد از عمل ،فلج های مغزی ،سیا تیک.

16- قبل و بعد از جلسه درمانی رعایت چه مواردی اهمیت دارد؟

 • جهت افزايش اثر درمانی اجرای موارد زير مهم است:
 • از مصرف غذاهای سنگين قبل و بعد از طب سوزنی بپرهيزيد.
 • از انجام فعاليت ورزشی سنگين، فعاليت جنسی و استفاده از مشروبات الكلي 6 ساعت قبل و بعد از طب سوزنی بپرهيزيد.
 • طوري برنامه ريزی كنيد كه بتوانيد بعد از درمان استراحت كنيد يا از انجام كارهاي روزمره با حداكثر توان بپرهيزيد. اجرای اين موارد بخصوص در جلسات اوليه درمان مهم است.
 • داروهای تجويزی توسط پزشك خانوادگی يا متخصصان ديگر را بدون هماهنگی قطع نكنيد. عدم استفاده از الكل و داروهای مخدر حداقل يك هفته قبل از شروع درمان را مدنظر قرار دهید.
 • بخاطر داشته باشيد كه اثرات ايجاد شده در پی درمان را با پزشك خود در ميان بگذاريد، چرا كه در پیگیری روند درمان یا تغییر آن موثر می باشد.

17- آيا بايد به طب سوزنی عقيده داشت تا بتواند موثر باشد؟

خیر. طب سوزنی بصورت موفق بر روی گربه ها، سگ ها، اسب ها و ديگر حيوانات استفاده می شود.اين حيوانات نمی دانند كه طب سوزنی چيست ولی طب سوزنی در درمان آنان استفاده می شود. ممكن است كه نگرش مثبت شما در درمان باعث تقويت درمان دريافتی شود، همچنانكه يك نگرش منفی می تواند اثرات طب سوزنی را همچون ساير درمانها نمایان نكند. يك نگرش بيطرفانه تاثیری روی درمان ندارد.

18- آیا طب سوزنی دردرمان چاقی موثر است؟

طب سوزنی یكی از روش‌های محبوب درمان چاقی در دنیاست. درمان با این روش در مراحل كندتری اتفاق می‌افتد اما تاثیر ماندگارتری خواهد داشت.این روش بی‌عارضه است. . در واقع طب سوزنی می‌آید علت را هم علاوه بر معلولی به نام چاقی درمان می‌كند. در نتیجه كسی كه برای درمان چاقی از طب سوزنی استفاده می‌كند دارد بیماری‌های مربوط به سیستم گوارشش را هم درمان می‌كند. مثل نفخ و ترش كردن یا ناراحتی‌های روانی كه موجب افزایش هورمون‌های گرسنگی می‌شود در عین حال كه با این روش، می‌شود اشتها را كم كرد.

سولات ورزش و تمرین درمانی

کفش طبی چیست؟

کفش طبي کفشي است که قوس داخلي کف پا را حفظ کند، يعني در ناحيه کف داخلي پا قوس‌دار باشد و در ناحيه پاشنه از استحکام زيادي برخوردار باشد تا بتواند پاشنه را در وسط نگه دارد و از انحراف آن جلوگيري کند. کفش طبی در کارگاهی خاص، با تجویز پزشک و زیر نظر مهندسین ارتوپدی فنی ساخته می شود.

ویژگیهایی کفش طبی چیست ؟

کفش طبی باید حمایت کافی از پا کرده حفاظت ا ز پاهای عملکرد پا را بهبودی داده و پا را به سمت خاصی گرایش ندهد.
زبانه کفش باید ضربه گیر باشد :قسمت رویه کفش ،محلی که پشت پا را پوشش می دهد.
کفی کفش در افزایش سرعت حرکت ،عدم خستگی ،بهبود کمردرد و بهبود اطلاعات ارسالی از مفاصل به مغز موثر است. تجویز هر کفی باید با معاینه فرد توسط پزشک پس از ارزیابی پا تجویز گردد.

كفش طبی را از كجا بخریم؟

اگر پزشك برای شما كفش‌طبی تجویز نماید. برای خرید این كفش‌ها به مراكز ارتوپدی فنی یا هلال احمر مراجعه كنید.

چگونه از کفش های طبی مراقبت نماییم؟

برای مراقبت و نگهداری بهتر و طول عمر بیشتر کفشهای طبی موارد زیر باید رعایت گردد .
1- حداقل هفته ای دوبار واکس بزنید.
2- از شستن کفش های طبی چون ازجنس چرم و مواد طبیعی است باید جدا خودداری نمایید.
3- در کفش های طبی معمولا از نوع و مدل ساق بلند و بندی استفاده می شود برای پوشیدن و در آوردن کفش، بندها را بیشتر باز کنید.
4- هر سه ماه یک بار جهت اصلاح کفش های طبی باید به ارتوپدی فنی مراجعه گردد. استفاده مکرر از کفش ها باعث ساییدگی زیره و تغییر حالت اولیه آن می شود که اثر اصلاحی و درمانی آن را از بین می برد .

چه عواملی پا را در کفش تحت تاثیر قرار می دهند؟

1-باریک بودن پنجه در کفش
2-بلند و کوتاه بودن پاشنه کفش
3-باریک بودن سطح اتکا پاشنه
4-حذف بند کفش در صورتیکه دراین افراد وجود بند در کفش برای تنظیم اندازه کفش ضروری است
5- کوتاه و بلند کردن ساق کفش

چه افرادی نیازمند به استفاده از کفش طبی دارند؟

1. جبران کوتاهی( فلج اطفال،فلج مغزی،دررفتگی لگن،کوتاهی های مادرزادی پا،شکستگی و...)
2. اصلاح دفورمیتی ها مثل صافی کف پا یاکیووس مادرزادی یا اکتسابی
3. کاهش درد در بیماری هایی مثل خار پاشنه،پاشنه تحریک پذیر،کوتاهی آشیل
4. انتقال صحیح وزن بدن به پا و سطح زمین در آمپوتاسیون های پا مثل قطع انگشتان پا
5. جلوگیری از تکمیل سطوح اتکای پا از پیج خوردگی پا
6. اصلاح تغییر شکلهای زانو
7. جلوگیری از تغییرات بعد از عمل جراحی

چه افرادی نیازمند به استفاده از كفی های طبی هستند؟

1- افراد دارای ناهنجاری های متحرك، برای اصلاح (صافی كف پا در كودكان).
2- افراد دارای ناهنجاری های ثابت برای كاهش درد و توزیع فشار.
3- افراد دارای پاهای دردناك برای كاهش درد (خار پاشنه و التهاب بورس زیرپاشنه).
4- برای جلوگیری از تغییر شكل پا. كفی ها برای كودكان در سنین 7 تا 12 سال كه كف پای آن ها درحال شكل گیری است، مورد استفاده قرارمی گیرد .
5- كفی هابرای زنان باردار كه در یك دوره 6 ماهه با اضافه وزن تحمیلی روبه رو هستند، توصیه می شود.

فرق كفه و تخت كفش چیست؟

كفه كفش، همانجایی از كفش است كه در داخل آن قرار دارد و پای ما در مجاورت آن قرار می‌گیرد. كفی كفش باید كاملا نرم و راحت باشد . ضمن این‌كه لزومی هم ندارد كه كفی كفش به‌صورت كامپیوتری طراحی شده باشد. از طرف دیگر، تخت كفش كه با زمین و آسفالت خیابان در تماس است، باید برخلاف كفه آن، كاملا سفت و محكم باشد و از پا‌ها در برابر سنگریزه‌ها، میخ، فرورفتگی یا برآمدگی‌های خیابان محافظت كند و طوری طراحی شده باشد كه در برف، باران و سطوح لغزنده لیز نخورد.

کفی طبی چگونه ساخته می شود؟

کفشی که با تجویز پزشک و زیر نظر مهندسین ارتوپدی فنی ساخته می شود.
امروزه در بسیاری از مراکز توانبخشی و کلینیک های ارتوپدی فنی، با معاینه بالینی و لمس کف پا، مشاهده چگونگی راه رفتن و بر اساس تجربیات متخصص ویا با استفاده از دستگاه های اندازه گیری نیرو و فشار کف پا در حالت حرکت و ایستاده دریافت و پردازش می شودوسپس کفی طبی برای افراد تهیه می شود.

کفی کفش در بیماران پارکینسون ، دیابتی و روماتیسم مفصلی بهتر است چه خصوصیاتی داشته باشد؟

کفی ارتعاشی برای بهبود حرکت در پارکینسون موثر است.
کفی کفش بیمار دیابتی باید ضربه گیر بوده و در عین حال افزایش لغزش نداشته باشد.
در بیمار مبتلا به روماتیسم مفصلی کفی باید علاوه بر حمایت مفاصل انعطاف مفاصل پا را بهبودی دهد .

علت ایجاد بوی پا و کفش چیست و برای جلوگیری از آن چه باید کرد ؟

باکتری هایی که در محیط مرطوب و تاریک رشد می کنند، باعث ایجاد بوی بد در پاها می شوند. لذا برای جلوگیری و از بین بردن بوی بد پاها و کفش ها، باید جلوی رشد و تکثیر این باکتری ها را بگیرید. بایستی کفش ها و پاهای تان را تمیز نگه دارید و کفش ها را در هوای آزاد قرار دهید تا بوی بد نگیرند.

برای از بین بردن بوی پا و کفش چه اقداماتی می توان انجام داد ؟

1. داخل کفش، کمی جوش شیرین بریزید. جوش شیرین، بوی بد کفش را از بین می برد .
2. هر روز داخل کفش تان مواد ضدعفونی کننده یا بو زدا بپاشید، مخصوصا از آنهایی که مخصوص بوی بد پا هستند.
3. کمی الکل ضد عفونی کننده داخل یک شیشه ی عطر خالی بریزید و به سطح داخلی کفش بودار بپاشید. سپس کفش را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.
4. از کفی های از بین برنده بو در کفش تان استفاده کنید. این کفی ها، پاهای شما را خشک نگه می دارند و جلوی رشد باکتری های مولد بو را می گیرند.
5. پاهایتان را با صابون بشویید. هنگام شستن دقت کنید تا لای انگشتان پاهایتان نیز به خوبی تمیز شوند. بعدا پاها را کاملا با پارچه یا حوله خشک کنید.
6. هر وقت کفش می پوشید، حتما جوراب هم بپوشید. جورابی بپوشید که عرق پا را جذب کند مثل جوراب نخی. جوراب پلاستیکی یا نایلونی نپوشید، زیرا عرق پا را به خوبی نمی گیرد. اگر پاهای تان خیلی عرق می کنند، یک یا دو بار در روز جوراب هایتان را عوض کنید. واگر کفش هایتان را بدون جوراب می پوشید، داخل آن کمی پودر تالک بپاشید یا نشاسته ذرت تا عرق پا را بگیرد.
7. کفشی بپوشید که امکان تبادل هوا داشته باشد؛ مثل صندل یا کفش های پارچه ای و سوراخ دار. برای کاهش باکتری های مولد بوی بد، باید پاهایتان را از کفش در آورید تا هوای آزاد به آنها بخورد.
8. دو روز پشت سر هم یک کفش را نپوشید تا حداقل 24 ساعت هوا بخورد.
9. بعد از این که فعالیت زیادی داشتید و پاهای تان خیلی عرق کردند، کفی کفش تان را در آورید و 24 ساعت در هوای آزاد قرار دهید. همچنین اگر داخل کفش تان خیس شده بود، بایستی کفی آن را در آورید تا خشک شود.
10. همیشه پاها و کفش هایتان را خشک نگه دارید. اگر پاهای شما خیس بود، قبل از پوشیدن کفش، حتما آنها را خشک کنید.

مشخصات کفش‌ مناسب در دوران بارداری چیست ؟

در دوران بارداری باید کفش‌هایی پوشید که فشار زیادی بر پا و ناحیه پشت پا وارد نکند، مثل کفش‌های راحت و تختی که جنس و بافت نرمی دارند. در خانمهاي حامله كف كفش مخصوصآ پاشنه آن بايد به اندازه كافي نرم باشد تا هنگام راه رفتن ضربه وارده به پا و نهايتآ ستون فقرات گرفته شود. در این دوران،پاها بین نیم تا یک نمره، تغییر سایزدارد .که با توجه به این تغییر، باید کفشی مناسب انتخاب گردد. اگر فرد حامله دچار تورم پاها مي باشد بهتر است از كفشهاي بنددار يا داراي چسبك (ولكرو) استفاده كند كه مي توان تا حدودي با تغيير تورم اندازه آنها را تنظيم نمود.
در دوران بارداری به هيچ عنوان نبايد از كفشهاي پاشنه بلند استفاده شود زيرا با افزايش انحناي كمري علاوه بر آسيب هاي مختلف به پا عوارض زيادي را براي فرد حامله به دنبال دارند. اگر فرد حامله قصد پوشيدن كفش پاشنه دار را دارد نبايد پاشنه بيشتر از 5/2 سانتيمتر باشد. كفشهاي ورزشي كفشهاي مناسبي در اين دوره مي باشند.

كفشهای پاشنه بلند چه مشکلاتی برای استفاده کننده آن بوجود می آورند؟

با پوشیدن كفش پاشنه بلند، فرد قدم های كوتاه تری برمی دارد تا تعادلش حفظ شود و زمین نخورد، از این رو فشار زیادی به پا وارد می شود .كفش پاشنه دار حالت پا را تغییر می دهد و گاهی مانع عملكرد درست پا می شود. این قرار گرفتن طولانی مدت پا در قالب این كفش ها موجب كوتاه شدن تاندون آشیل می شود كه ماهیچه ساق پا را به پاشنه وصل می كند . این وضعیت تاندون را حساس و دردناك می كند. پوشیدن مداوم این نوع كفش برآمدگی ای درپشت پاشنه بوجود می آورد كه حاصل از اصطكا ك پشت كفش با پای فرد است.

مناسبترین اندازه برای پاشنه كفش برای بانوان وحداکثر اندازه كفشهای پاشنه بلند چقدر است ؟

بهترین و راحت ترین نوع كفش برای بانوان كفشی است كه پاشنه ای پهن و راحت داشته باشد كه طول آن حداكثر 1 تا 2 سانتیمتر باشد.كفشهایی كه پاشنه ی بلندتر از 5 سانتیمتر داشته باشند، از نظر بیومكانیكی و ارتوپدی غیرقابل قبول هستند، چون موجب می شود فرد در معرض افتادن و آسیب دیدن می شود.
اگربه كفشهای پاشنه بلند علاقمند هستید بهتر است نیمی از روز كفش های راحت بپوشید و یا كفش های پاشنه بلند را به طور متناوب با كفشهای كتانی و كفش های پاشنه كوتاه بپوشید تا پای شما آسیب كمتری ببیند.

چگونه کفش مناسبی انتخاب کنیم و بخریم؟

1. ‌بهترین زمان برای خرید کفش، پایان روز است. در طول روز پاهای شما دما، فشار و استرس زیادی را تحمل می کنند و برای انتخابی آگاهانه و شناسایی سایز دقیق و مناسب، وقت مناسب‌تری است.
2. قبل از رفتن به مغازه، تصمیم بگیرید که چه کفشی می خواهید بخرید.
3. ‌هنگام خرید کفش‌ بهتر است جورابی مناسب به پا داشته باشید که بسیار نازک یا بسیار ضخیم نباشد.
4. ناخن های پای خود را کوتاه کنید یا ناخن های پای تان را در اندازه ای نگه دارید که می خواهید همیشه باشند.
5. کفش دلخواه تان را انتخاب کنید و به مغازه دار بگویید، سه شماره مختلف از کفش انتخابی را برایتان بیاورد؛ یکی شماره پای خودتان، یکی بالاتر و یکی پایین تر.
6. هر سه شماره کفش را امتحان کنید؛ به این شکل که هر جفت کفش را که پوشیدید، در داخل مغازه به طور عادی راه بروید سپس کمی بدوید.و حداقل مدت 10 تا 15 دقیقه کفش ها را در پاهای تان نگه دارید و راه بروید.
7. یکی از کفش ها را بردارید و با دو دست، آن را خم کنید تا ببینید آیا به قدر کافی قابل انعطاف است.
8. کفی داخل کفش را با انگشتان دست فشار دهید تا ببینید برای کف پای شما مناسب است. همچنین به قوس مناسب آن برای کف پای تان دقت کنید.
9. موقع خرید دقت کنید که کفش های راحتی باشند و فشاری بر انگشت شست پای شما وارد نکنند.

‌کفش‌ مناسب برای کسانی که به صورت حرفه‌ای پیاده‌روی می کنند چه خصوصیاتی دارد ؟

1. کفش‌های پیاده‌روی باید پاها را در بر‌گیرند و هنگام پیاده‌روی به عنوان محافظی برای پا عمل کنند.
2. کفش‌های پیاده‌روی باید بسیار سبک و انعطاف‌پذیر باشند به نحوی که اصلا احساس نکنید کفشی به پا دارید.
3. این کفش‌های بهتر است کفش‌هاساق دار باشند که در پیاده‌روی‌های طولانی‌مدت به ساق پایتان آسیبی نرسد.

از چه زمانی برای بچه‌های نوپا باید كفش خرید؟

براساس توصیه آكادمی طب اطفال آمریكا، بچه‌ها تا زمانی كه راه نیفتاده‌اند، نیاز به پوشیدن كفش ندارند . یعنی شما باید برای كودك نوپای‌تان، تا وقتی كه در خانه است، فقط جورابی با كفی مناسب كه روی سنگ و سرامیك سر نمی‌خورد، بخرید و تنها بیرون از منزل برای او كفش بپوشانید. به‌طور كلی، كفش‌ها فقط برای محافظت از پای ما هستند و هیچ كفشی نمی‌تواند باعث تسریع در راه رفتن بچه‌ها شود.

كفش بچه‌ها را چه وقت باید تعویض کرد؟

تا 3 سالگی، هر 3 ماه یكبار كفش بچه‌ها باید تعویض شود و بعد از 3 سالگی كه سرعت رشد كمتر می‌شود، این كار باید دیرتر انجام گردد.

بیماری سکته مغزی
بیماریهای عضله واستخوان
MS

صفحه نخست |معرفی بخشهای کلینیک |معرفی پرسنل | مقالات و دانستنیها | ارتباط با ما | مشاوره پزشکی |نوبت دهی| لینکهای مفید| گالری تصاویر | ویدئو | اسلایدها | لغت نامه فارسی | لغت نامه انگلیسی | قوانین و اطلاعات پزشکی | تازه های سلامت | لیست پزشکان

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر امیر هوشنگ واحدی می باشد. - طراحی سایت MedDesign.ir